top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Położnik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Słoneczne 11 (ul. S. Żeromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Bennyfaree
fluoxetine 20 mg
więcej...
Ostatnio dodane:
O czym świadczy wykryta w badaniu USG prenatalnym przezierność karku?

Zwiększona przezierność karkowa (PK, nuchal translucency [NT]) to ultrasonograficzny marker, wykorzystywany w nieinwazyjnej diagnostyce prenatalnej do identyfikacji zaburzeń u płodu w pierwszym trymestrze ciąży. Obraz powstaje wskutek kolekcji płynu w okolicy karku płodu. Na podstawie zwiększonego wymiaru PK można oszacować ryzyko występowania u płodu różnych wad genetycznych.

więcej...
Rak szyjki macicy - Profilaktyka nowotworowa narządu rozrodczego dla kobiet

Każdego roku na świecie na raka szyjki macicy zapada około 500 000 kobiet. W Europie, co 18 minut z jego powodu umiera jedna. Co roku około 3 500 Polek słyszy diagnozę – nowotwór! Połowa z nich nigdy nie wyzdrowieje, ponieważ zgłosiła się do lekarza zbyt późno. Oznacza to, że z 10 kobiet, u których codziennie wykrywa się w Polsce raka szyjki macicy, 5 umiera. Część z nich nie zdążyła po prostu wykonać badania cytologicznego.

więcej...
Rak piersi - Profilaktyka nowotworowa dla kobiet

Przyczyny większości przypadków raka piersi nie są możliwe do ustalenia. Czynnikami podwyższającymi ryzyko zachorowania są m.in.: wiek, rodzinne występowanie raka piersi, pierwsza miesiączka we wczesnym wieku, menopauza w późnym wieku, późny pierwszy poród, długotrwała hormonalna terapia zastępcza, mutacja genów BRCA-1 i BRCA-2

więcej...
Badania przesiewowe w kierunku raka piersi – wytyczne USPSTF

U.S. Preventive Services Task Force – niezależna organizacja ekspercka korzystająca ze wsparcia rządowego – na swojej stronie internetowej opublikowała projekt nowych wytycznych (do publicznego komentowania) odnośnie do badań przesiewowych w kierunku raka piersi.

więcej...
Ocena rezerwy jajnikowej – opinia ACOG (2015)

Eksperci American College of Obstetricians and Gynecologists omówili aktualny (2015) stan wiedzy odnośnie do rezerwy jajnikowej i wskazania do jej oceny za pomocą badań hormonalnych i obrazowania ultrasonograficznego.

Podkreślono w opinii, że choć na podstawie dostępnych testów nie można przewidzieć zakończenia zdolności rozrodczych kobiety, to jednak otrzymanie wyników poza granicami normy właściwej dla wieku powinno być wskazaniem do wdrożenia intensywniejszego postępowania diagnostycznego oraz leczenia.

Do czynników ryzyka zmniejszonej rezerwy jajnikowej zaliczono m.in. zaawansowany wiek rozrodczy (>35. rż.), występowanie wczesnej menopauzy w rodzinie, palenie tytoniu, uwarunkowania genetyczne (np. kariotyp 45,X mozaicyzm), przebyte leczenie gonadotoksyczne (chemioterapia, napromienianie), oraz przebyte operacje na jajnikach (usunięcie gonady, usunięcie torbieli endometrialnej).

więcej...
Zaburzenia związane z bólem podczas stosunku płciowego (pochwica i dyspareunia)

Co to jest i jakie są przyczyny?

Występowanie dolegliwości bólowych w czasie próby penetracji pochwy lub podczas stosunku seksualnego zazwyczaj ogranicza lub uniemożliwia czerpanie przyjemności ze zbliżeń. Niezależnie od przyczyny, jeśli zaburzenia przebiegające z bólem nie są leczone, prowadzą w konsekwencji do unikania sytuacji intymnych, a nawet do awersji seksualnej. Jeżeli odczuwanie bólu w czasie stosunku nie jest incydentalne, a powtarza się (choć niekoniecznie przy każdym zbliżeniu), nie należy go bagatelizować.

więcej...
Latanie w ciąży - zalecenia Royal College of Obstetricians and Gynaecologists

Brytyjskie stowarzyszenie opublikowało nowe rekomendacje dotyczące podróżowania samolotem przez ciężarne.

Eksperci z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) ustalili, że przyszłe matki mogą bezpiecznie podróżować do 37. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąż bliźniaczych do 32. tygodnia. Nastąpiła zatem zmiana w stosunku do poprzednich rekomendacji, według których kobiety w ciąży mnogiej mogły bezpiecznie latać do 34. tygodnia. Należy jednak pamiętać, że wiele linii lotniczych posiada odrębne przepisy regulujące podróżowanie tej grupy pasażerów.

więcej...
Od 1 października nowe zasady wykorzystywania urlopu wychowawczego

Od 1 października zmieniają się przepisy dotyczące wykorzystywania urlopu wychowawczego - jeden z 36 miesięcy urlopu wychowawczego będzie musiał wykorzystać obowiązkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop będzie o miesiąc krótszy.

Urlop wychowawczy przysługuje rodzicom, którzy wcześniej byli zatrudnieni przynajmniej przez sześć miesięcy. Jest to urlop bezpłatny - przebywający na nim rodzic podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu, ale nie otrzymuje zasiłku macierzyńskiego (ten wypłacany jest podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego). Składki finansuje w całości budżet państwa za pośrednictwem ZUS-u.

więcej...
Współżycie płciowe po porodzie.

Współżycie płciowe po porodzie. Aktywność seksualna kobiety po urodzeniu dziecka. Ciąża i poród przynoszą istotne zmiany stanu zdrowia i samopoczucia kobiet. Pożycie seksualne po porodzie stanowi dla wielu z nich problem, którego najczęściej nie porusza się podczas wizyt w czasie ciąży ani po urodzeniu dziecka. Zagadnienie to nie jest też szczególnie chętnie analizowane przez klinicystów czy badaczy. Autorzy niniejszej publikacji dokonali przeglądu aktualnych teorii dotyczących reakcji seksualnej kobiety, częstości występowania zaburzeń seksualnych po porodzie oraz dostępnych metod identyfikacji pacjentek dotkniętych zaburzeniami w tej sferze. Zaprezentowano również przegląd opublikowanych danych na temat wpływu sposobu rozwiązania ciąży, uszkodzeń krocza, depresji poporodowej i karmienia piersią na aktywność seksualną kobiet po porodzie. Ponadto przedstawiono wskazówki odnośnie do wykrywania poporodowych zaburzeń seksualnych u kobiet i postępowania w razie ich stwierdzenia.

Ciąża oraz poród (szczególnie drogą pochwową) prowadzą do uszkodzeń struktur powięziowo-mięśniowo-nerwowych. Struktury te zapewniają prawidłową statykę i funkcję dna miednicy, a ich uszkodzenie może być przyczyną takich nieprawidłowości czynnościowych, jak nietrzymanie moczu i stolca oraz dyspareunia. Strategia prewencyjna polega na przeprowadzeniu właściwej oceny i identyfikacji czynników ryzyka oraz przedsięwzięciu odpowiednich działań profilaktycznych.

więcej...
Urlop rodzicielski w praktyce: co trzeba o nim wiedzieć?

Procedowana w Sejmie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza roczny, płatny urlop rodzicielski, który będą mogli dzielić matka i ojciec. By go w pełni wykorzystać, ważne jest przypilnowanie przede wszystkim terminów składania wniosków. Kluczowe są daty: 17 i 24 czerwca.

17 czerwca to planowana data wejścia w życie ustawy. Od tego dnia rodzicom wszystkich dzieci, urodzonych po 31 grudnia 2012 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w tym 14 zarezerwowanych tylko dla matki), sześć tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać ojciec i matka.

Wydłużony, płatny urlop obejmie nie tylko rodziców zatrudnionych na etatach, ale wszystkich, którzy opłacają ubezpieczenie chorobowe, czyli także pracujących na umowach zlecenia i samozatrudnionych.

więcej...
Mutacja genów BRCA1 i BRCA2 prowadzi do rozwoju raka sutka lub raka jajnika!

Skrótem BRCA1 i BRCA2 oznaczane są geny, których mutacja, czyli zmiana właściwości, prowadzi do niekontrolowanego, nadmiernego podziału komórek i w efekcie do rozwoju raka sutka lub raka jajnika.

Mutacja w genie BRCA1 i/lub BRCA2 może być odziedziczona i przez to zwiększać prawdopodobieństwo rozwoju raka sutka lub raka jajnika u potomstwa.

Kliknij teraz: NIE CZEKAJ - ZBADAJ SIĘ!

- Około 100 tys. kobiet w Polsce ma mutację w genie BRC1 - powiedział w rozmowie z dziennikarką RMF FM profesor Jan Lubiński, kierownik Zakładu Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie. - U wszystkich kobiet, u których w rodzinie wystąpił rak piersi i rak jajnika oraz które są w wieku pełnoletnim, można wykonać na koszt NFZ test BRC1 - dodaje profesor.

Kliknij teraz: NIE CZEKAJ - ZBADAJ SIĘ!
więcej...
Karmienie dziecka - najlepsze jest mleko mamy

Od kiedy Twój maluszek pojawił się na świecie, pragniesz zapewnić mu najlepszą ochronę i harmonijny rozwój. Wiesz, że najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesiącach życia jest Twoje mleko. Wyjątkowo lekkostrawne, zawiera doskonale przyswajalne składniki odżywcze w najlepszych dla niemowlęcia proporcjach.
Maluszek karmiony piersią do ukończenia 6 miesięcy nie musi dostawać żadnych dodatkowych pokarmów i napojów. Wszystko, czego potrzebuje, by zdrowo rosnąć, rozwijać się i aktywnie poznawać świat, dostaje w mleku mamy.

Ogólne zasady karmienia

  • Kluczowym elementem jest wygodna pozycja mamy.
  • Miejsce do karmienia powinno być spokojne i ciche. W takim pomieszczeniu mama i dziecko powinni się czuć swobodnie.
  • W czasie karmienia zaleca się częstą zmianę pozycji karmienia – dzięki temu obszary gruczołów piersiowych będą jednakowo silnie stymulowane.
więcej...
Gorączka w połogu

Gorączka jest niepokojącym objawem u kobiet w okresie połogu. Najczęściej wskazuje ona na rozwój zakażenia połogowego. Infekcje w dalszym ciągu stanowią częste powikłanie występujące w okresie połogu. Zakażenia połogowe najczęściej dotyczą dróg rodnych w tym błony śluzowej jamy macicy, układu moczowego lub gruczołów piersiowych. Najczęściej dochodzi do zapalenia gruczołów piersiowych. Zakażenia występują znacznie częściej u kobiet po cięciu cesarskim. Szacuje się, że do rozwoju infekcji dochodzi u nich od 5 do 20 razy częściej. Rutynowe okołoporodowe stosowanie antybiotyków znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji w okresie połogu w tej grupie.

Wystąpienie podwyższonej temperatury ciała po porodzie powyżej pierwszej doby okresu połogu jest bardzo niepokojącym objawem i zazwyczaj wskazuje na rozwój zakażenia połogowego. Według definicji  The United States Joint Commission on Maternal Welfare gorączkę u kobiety w okresie połogu można rozpoznać na podstawie pomiaru temperatury wynoszącego co najmniej 38 stopni Celsjusza mierzonego w jamie ustnej w dowolnych dwóch dniach w okresie 10 dni po porodzie z wyłączeniem pierwszej doby . W pierwszej dobie zwyżki temperatury ciała uważa się za fizjologiczne, szczególnie u kobiet, które rodziły drogą pochwową. Uważa się, że może być to związane z odwodnieniem i wysiłkiem porodowym . W pierwszej dobie po porodzie gorączkę należy rozpoznać przy temperaturze ciała przekraczającej 38,6 stopni Celsjusza . Szacuje się, że częstość występowania zakażeń w okresie połogowym wynosi od 1 do 4 proc. u kobiet które rodziły drogami natury i od 10 do 20 proc. po cięciu cesarskim. Do innych ogólnoustrojowych objawów zakażenia należy szybkie i nitkowate tętno . Dodatkowo należy szczególną uwagę zwrócić na wygląd miejsca szycia krocza lub powłok brzusznych w przypadku cięcia cesarskiego, zapach i charakter odchodów z dróg rodnych, tkliwość macicy przy badaniu wewnętrznym oraz tkliwość, wygląd i spoistość gruczołów piersiowych.

więcej...
Zmniejszona liczba ruchów płodu. Wytyczne Royal College of Obstetricians and Gynaecologists luty 201

Odczuwanie przez matkę ruchów płodu jest jedną z pierwszych oznak jego życia, uważaną za wyznacznik jego dobrostanu. Matka odczuwa ruchy płodu po raz pierwszy między 18. a 20. tygodniem ciąży, a wkrótce potem doświadcza ich regularnie. Ruchy te określa się jako delikatne kopnięcia, trzepotania, ruchy szeleszczące lub przewracanie się. Znaczne zmniejszenie liczby lub nagła zmiana charakteru odczuwanych ruchów płodu stanowi potencjalnie ważny objaw kliniczny. Jak się uważa, zmniejszona liczba lub brak ruchów płodu może świadczyć o jego zagrażającym zgonie. Badania nad fizjologią płodu z zastosowaniem ultrasonografi i wykazały związek między ZLRP a niekorzystnymi wynikami okołoporodowymi.

więcej...
Współżycie płciowe po porodzie. Aktywność seksualna kobiety po urodzeniu dziecka

Ciąża i poród przynoszą istotne zmiany stanu zdrowia i samopoczucia kobiet. Pożycie seksualne po porodzie stanowi dla wielu z nich problem, którego najczęściej nie porusza się podczas wizyt w czasie ciąży ani po urodzeniu dziecka. Zagadnienie to nie jest też szczególnie chętnie analizowane przez klinicystów czy badaczy. Autorzy niniejszej publikacji dokonali przeglądu aktualnych teorii dotyczących reakcji seksualnej kobiety, częstości występowania zaburzeń seksualnych po porodzie oraz dostępnych metod identyfikacji pacjentek dotkniętych zaburzeniami w tej sferze. Zaprezentowano również przegląd opublikowanych danych na temat wpływu sposobu rozwiązania ciąży, uszkodzeń krocza, depresji poporodowej i karmienia piersią na aktywność seksualną kobiet po porodzie. Ponadto przedstawiono wskazówki odnośnie do wykrywania poporodowych zaburzeń seksualnych u kobiet i postępowania w razie ich stwierdzenia.

więcej...
Urlop ojcowski – kiedy i dla kogo?

Od 2012 r. mężczyźni mogą skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Urlop ojcowski przysługuje zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorcom. Wniosek o urlop ojcowski tata powinien złożyć najpóźniej na 7 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia.

Począwszy od 2012 roku mężczyźni mogą skorzystać z 2 tygodni urlopu ojcowskiego. Przysługuje on nie tylko pracownikom, czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, ale także osobom, które nie są pracownikami, ale podlegają ubezpieczeniu chorobowemu na innej podstawie niż umowa o pracę (np. z tytułu prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

więcej...
Aktywność fizyczna zalecana kobietom w ciąży.

Opieka nad kobietą w ciąży jest odpowiedzialnym, wymagającym i wieloaspektowym zadaniem. Lekarz opiekujący się ciężarną musi udzielić jej wyczerpujących informacji również w zakresie dozwolonej w ciąży aktywności fizycznej. Zarówno przyszła matka jak i płód odnoszą korzyści z odpowiednio dobranej aktywności fizycznej w adekwatnym natężeniu. Wszystkim kobietom w ciąży należy zalecać wykonywanie ćwiczeń niezależnie od tego czy wcześniej prowadziły aktywny tryb życia. Mimo obaw, że fizjologiczne zmiany zachodzące w ciele kobiety ciężarnej mogą narażać ją na większą ilość urazów sportowych, brak na to danych płynących z badań klinicznych.

W ciele kobiety ciężarnej zachodzi szereg zmian związanych z rozwojem ciąży, które wpływają na wydolność fizyczną i bezpieczeństwo wykonywania ćwiczeń. Jedną ze zmian jest wzrost wagi kobiety. Prowadzi on do zwiększonego obciążenia stawów kończyn dolnych i kręgosłupa. Dochodzi również do zmian w postawie i przemieszczenia punktu ciężkości ciała ciężarnej. To sprawia, że trudniej jest ciężarnej utrzymać równowagę. Dochodzi do pogłębienia lordozy lędźwiowej, co często wiąże się z bólami pleców. Na skutek działania estrogenów i relaksyny dochodzi do zwiększenia wiotkości w stawach z powodu zmian w napięciu i strukturze więzadeł . Dochodzi także do zmian w układach sercowo-naczyniowym i oddechowym. Zwiększa się zapotrzebowanie na tlen w spoczynku. Podczas wysiłku fizycznego łatwiej dochodzi do spadku pH krwi.

więcej...
BECIKOWE - nowe przepisy od 2013 r.
Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o świadczeniach rodzinnych. Wprowadza ona kryterium dochodowe w przyznawaniu tzw. becikowego. Obecnie świadczenie to przysługuje niezależnie od wysokości dochodów i wynosi 1 tys. zł.
więcej...
Szczepienia przeciwko grypie w ciąży a ochrona niemowlęcia - szczepić czy nie?

Grypa jest jedną z głównych przyczyn chorobowości i śmiertelności na całym świecie, choć liczba zgonów spowodowanych przez tę chorobę zależy od wirulencji szczepów epidemicznych i wrażliwości populacji (wcześniejszych ekspozycji na podobne szczepy). Kobiety ciężarne i małe dzieci należą do grupy podwyższonego ryzyka zachorowalności i śmiertelności z powodu grypy. Infekcje wywołane przez wirus pandemiczny A(H1N1) w 2009 roku były odpowiedzialne za ponad 18 tysięcy zgonów, z czego 4-13% dotyczyło ciężarnych. Na całym świecie zaleca się obecnie szczepienie kobiet w ciąży przed sezonem zachorowań na grypę. Uważa się, że szczepienie to jest bezpieczne dla ciężarnych i nie wpływa negatywnie na rozwój płodu, zmniejsza natomiast częstość i ciężkość przebiegu grypy epidemicznej i pandemicznej oraz jest efektywne kosztowo.

więcej...
Profilaktyka zachorowań na grypę (2011/2012)

Profilaktyka zachorowań na grypę - zalecenia Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień na sezon 2011/2012

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień opublikował aktualne rekomendacje dotyczące profilaktyki grypy za pomocą szczepień ochronnych w sezonie 2011/2012. Komitet podtrzymuje zalecenia z 2010 r. odnośnie rutynowego, corocznego szczepienia przeciwko grypie wszystkich osób od 6-tego miesiąca życia. Ponadto przedstawia rodzaje i skład zalecanych szczepionek w nadchodzącym sezonie, plan szczepień dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 8 lat oraz schemat postępowania w przypadku osób wykazujących alergię na jaja kurze.

więcej...
Podstawowe zasady pielęgnacji skóry sromu

Większości pacjentek, u których rozpoznano chorobę sromu, warto przypomnieć o generalnych zasadach pielęgnacji skóry tego narządu oraz o unikaniu potencjalnych substancji drażniących.

Mycie sama woda sprawia, że skóra wysycha, a świąd staje się jeszcze bardziej dokuczliwy. Do mycia okolic sromu używaj wiec substytutów mydła. Myj skórę woda z małą ilością kremu lub maści. Dzięki temu skóra nie będzie tak bardzo sucha i podrażniona jak po umyciu mydłem lub samą wodą. Substytuty mydła są bezpieczne również w przypadku częstego stosowania.

więcej...
Zakażenia grzybicze pochwy

Drożdżyca, razem z nieco rzadziej występującą rzęsistkowicą, jest przyczyną ok. 90 proc. infekcji pochwy. W ostatnich latach obserwowany jest znaczny wzrost liczby zachorowań - przyjmuje się, że obecnie co czwarte zakażenie jest spowodowane kandydozą.

Drożdżyca (kandydoza) razem z rzadszymi nieco przypadkami rzęsistkowicy jest przyczyną ok. 90 proc. infekcji pochwy. W ostatnich latach obserwowany był znaczny wzrost liczby zachorowań i obecnie przyjmuje się, że co czwarte zakażenie jest spowodowane grzybicą.Barierę ochronną przed wszelkiego rodzaju infekcjami, w tym grzybiczymi, stanowi odpowiednia mikroflora bakteryjna pochwy. Za utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia pochwy odpowiedzialne są przede wszystkim bakterie ją zasiedlające. Dominującą rolę odgrywają tu bakterie z rodzaju Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego).

więcej...
AMH czyli nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej

AMH – nowoczesna ocena rezerwy jajnikowej szansą na kontrolę płodności i skuteczniejsze in vitro

Powszechnie wiadomo, iż wraz z wiekiem kobiety zmniejsza się zapas jej komórek jajowych, a tym samym zdolność do posiadania potomstwa. Spadek płodności obserwuje się od 30 roku życia, a ryzyko nie uzyskania ciąży w okresie roku starań rośnie z 5 % (20 – 25 rż) do 30 % (35 – 38 rż). Wiek kobiety i jej rezerwa jajnikowa wpływają na jakość komórek jajowych, ale jednocześnie nie wykazują ścisłej z nią korelacji.

więcej...
BECIKOWE - WAŻNE INFORMACJE

Ważne informacje dotyczące becikowego. Planujesz zostać mama lub jesteś już w ciąży? Przeczytaj koniecznie!

Zakażenia cytomegalowirusem w ciąży

Wirusa cytomegalii po raz pierwszy wyizolowano w 1956 r. CMV należy do rodziny DNA-wirusów Herpesviridae. Jest największym wirusem w swojej rodzinie. Wykazuje pełną swoistość gatunkową, co oznacza, że ludzki cytomegalowirus rozwija się tylko w komórkach organizmu człowieka, nie atakują nas natomiast typy cytomegalowirusa swoiste dla zwierząt. Po wniknięciu do komórki gospodarza cykl replikacyjny wirusa trwa około 48 godzin. Zakażenie wirusem prowadzi do znacznego powiększenia komórki, stąd wywodzi się nazwa wirusa. Taka komórka jest 2-4-krotnie większa od komórki zdrowej. Ma znacznie powiększone jądro komórkowe i widoczne zarówno w nim, jak i w cytoplazmie wtręty komórkowe otoczone charakterystycznym przejaśnieniem. Wirus cytomegalii może bytować w każdej komórce ustroju, a powiększenie komórek nabłonkowych świadczy o aktywnym zakażeniu i wydzielaniu wirusa przez osobę zakażoną.

więcej...
Nowa pigułka antykoncepcji awaryjnej

Na polski rynek dotarła już nowa pigułka antykoncepcji awaryjnej. EllaOne - to jej nazwa. Udokumentowana skuteczność Ella One to 120 godzin (t.j. 5 dni) od niezabezpieczonego stosunku lub w przypadku gdy zastosowana metoda antykoncepcji zawiodła.

Można ja stosować w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego. Dostępna wyłącznie na receptę. Główny mechanizm działanie polega na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Przed zażyciem tabletki należy wykluczyć ciążę. Jeśli w ciągu 3 godzin od zażycia tabletki wystąpiły wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę. Nie można tabletki stosować wielokrotnie w tym samym cyklu.

Jak leczyć się za granicą za pieniądze z NFZ?

Źródło: Z kraju; 2010-01-27 "Dziennik Gazeta Prawna"

Za leczenie w innym państwie Unii Europejskiej NFZ zapłaci tylko wtedy, jeżeli pacjent skorzysta z pomocy medycznej udzielonej w placówce, która działa w ramach publicznego systemu lecznictwa...

więcej...
Ciężarna musi walczyć z ZUS o zdrowie
Źródło: DZIENNIK.PL 

"Nie mogę cieszyć się dzieckiem"

Karolina Z. ma wyznaczony termin porodu za dwa tygodnie. Myśli jednak głównie o czekającym ją procesie z ZUS i braku pieniędzy. "Nie mogę się cieszyć dzieckiem. Chcę, żeby się urodziło i szybko podrosło, żebym mogła pójść do pracy i zacząć zarabiać" - opowiada kobieta. Jest przerażona, bo nadal nie może zrozumieć, dlaczego nie dostała należnych jej świadczeń.
więcej...
Podstawa chorobowego w czasie ciąży

Źródło: Gazeta Prawna

Pytanie: Czy w przypadku ciąży wysokość chorobowego oblicza się z okresu ostatnich 12 miesięcy czy z ostatnich 6 miesięcy?

więcej...
Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku macierzyńskiego

Źródło: Gazeta Prawna

Pytanie: Niedawno nasza pracownica podjęła pracę na czas określony, obecnie jest w ciąży. Wcześniej była zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu musi przepracować, aby otrzymać zasiłek macierzyński?

więcej...

Tą stronę odwiedziło już
7440716 osób