top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po硂縩ik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po硂縩iczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S硂neczne 11 (ul. S. 痚romskiego 11), Krak體-Nowa Huta
Z ksi臋gi gosci
Justyna
Bardzo dzi臋kuj臋 za opiek臋 nade mn膮 i male艅stwem podczas ci膮偶y
wi阠ej...
Ostatnio dodane:

Niep艂odno艣膰 – choroba spo艂eczna

Artyku艂
sponsorowany
Podstawow膮 cech膮 gatunku jest mo偶liwo艣膰 rozmna偶ania, i tak jak w poj臋ciu globalnym nie mamy z tym problemu, tak niestety podchodz膮c do tematu indywidualnie, szczeg贸lnie w lepiej uprzemys艂owionych regionach 艣wiata, brak tej mo偶liwo艣ci stanowi coraz powa偶niejszy problem. Niestety dotyczy to te偶 i naszego kraju, gdzie coraz wi臋cej zar贸wno m艂odych jak i starszych par ma problemy z uzyskaniem potomstwa.

Ocenia si臋, 偶e co pi膮ta Polka ma problemy z zaj艣ciem w ci膮偶臋, a zaburzenia p艂odno艣ci dotycz膮 coraz cz臋艣ciej r贸wnie偶 m臋偶czyzn.

Problem dotyczy zw艂aszcza informatyk贸w i os贸b korzystaj膮cych z laptop贸w trzymanych na kolanach, m臋偶czyzn, kt贸rzy po kilka godzin dziennie rozmawiaj膮 przez telefony kom贸rkowe lub nosz膮 je w kieszeniach spodni, kierowc贸w i tych, kt贸rzy prowadz膮 siedz膮cy tryb 偶ycia. Wa偶nym czynnikiem jest te偶 zm臋czenie i stres, r贸wnie偶 w przypadku kobiet te czynniki maj膮 znaczenie, gdy偶 cz臋sto powoduj膮 wzrost poziomu prolaktyny, co wi膮偶e si臋 z zaburzeniami cyklu miesi臋cznego i jajeczkowania.

Od wielu lat tocz膮 si臋 dyskusje czy niep艂odno艣膰 jest chorob膮, czy te偶 nie. Kr臋gi medyczne jak najbardziej zaliczaj膮 ten problem do indeksu chor贸b, cho膰 bardzo z艂o偶ony, wyst臋puj膮cy pod wieloma postaciami i dotycz膮cy dw贸ch os贸b. Nale偶y przyj膮膰, 偶e niep艂odno艣膰 ma艂偶e艅sk膮 mo偶emy rozpozna膰 u pary regularnie wsp贸艂偶yj膮cej bez efektu pod postaci膮 ci膮偶y przynajmniej przez rok.

Za narastanie problemu niep艂odno艣ci odpowiada wiele czynnik贸w, takich jak zanieczyszczenie 艣rodowiska, stres, niehigieniczny tryb 偶ycia, jednak na pierwsze miejsce wysuwa si臋 coraz wy偶szy wiek kobiet, kt贸re decyduj膮 si臋 na prokreacj臋. Cz臋sto jest to zwi膮zane z ch臋ci膮 zrobienia kariery, osi膮gni臋cia odpowiedniej pozycji zawodowej, czy spo艂ecznej, w czym posiadanie ma艂ego dziecka mo偶e by膰 przeszkod膮. Niestety nieraz okazuje si臋, 偶e gdy pojawiaj膮 si臋 ch臋ci – niestety pojawiaj膮 si臋 te偶 problemy.

Jeszcze 10-15 lat temu trzydziestojednoletnia kobieta w pierwszej ci膮偶y uznawana by艂a za "starsz膮" pierwiastk臋, co wi膮za艂o si臋 ze 艣ci艣lejszym nadzorem po艂o偶niczym podczas ci膮偶y i porodu. Obecnie 艣mia艂o mo偶na powiedzie膰, 偶e 艣rednia wieku rodz膮cych po raz pierwszy zbli偶a si臋 do tej granicy. Niestety powy偶ej dwudziestego pi膮tego roku 偶ycia – kt贸ry przyjmuje si臋 za szczyt – p艂odno艣膰 u kobiet zaczyna spada膰, by po trzydziestym pi膮tym lawinowo opa艣膰 w d贸艂. Jest to zwi膮zanie mi臋dzy innymi z pojawieniem si臋 coraz cz臋stszych cykli bezowulacyjnych, zaburze艅 hormonalnych, uszkodze艅 narz膮du rodnego wynikaj膮cych z przebytych chor贸b.

Wa偶ne jest by zda膰 sobie spraw臋 z tego, 偶e rozpoznanie niep艂odno艣ci nie jest wyrokiem skazuj膮cym par臋 na bezdzietno艣膰. Jest wyzwaniem, pierwszym krokiem w diagnostyce niep艂odno艣ci, a dobrze postawione rozpoznanie pozwala na w艂膮czenie odpowiedniego, "szytego na miar臋" leczenia, kt贸re najlepiej rokuje uzyskaniu upragnionego potomstwa.

Wychodz膮c naprzeciw tym problemom powsta艂y specjalistyczne o艣rodki medyczne zajmuj膮ce si臋 leczeniem niep艂odno艣ci na poziomie nieodbiegaj膮cym od 艣wiatowych standard贸w. Tak膮 specjalistyczn膮 plac贸wka jest nasz O艣rodek Diagnostyki i Leczenia Niep艂odno艣ci Macierzy艅stwo w Krakowie, kt贸ry niesie pomoc wszystkim bezdzietnym, staraj膮cym si臋 parom, u kt贸rych zdiagnozowano niep艂odno艣膰.

Pomagamy spe艂nia膰 marzenia o szcz臋艣liwym macierzy艅stwie

www.macierzynstwo.com.pl
<< wstecz   dalej >>

Powy偶szy artyku艂 przeznaczony jest do cel贸w dydaktycznych i jest kompilacj膮 wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego do艣wiadczenia, cytat贸w z artyku艂贸w umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wyk艂adach i prezentacjach wyg艂aszanych na konferencjach medycznych. Jednocze艣nie zaznaczam, 偶e nie roszcz臋 sobie praw autoskich do powy偶szego artyku艂u.

T膮 stron臋 odwiedzi艂o ju偶
9201554 os贸b