top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po│o┐nik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po│o┐niczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S│oneczne 11 (ul. S. »eromskiego 11), Krakˇw-Nowa Huta
Z ksi─Ögi gosci
Kinga
Bardzo dzi─Ökujemy za prowadzenie ci─ů┼╝y. Bywa┼éo r├│┼╝nie z samopoczuciem, Ale mimo wszystko okres
wiŕcej...
Ostatnio dodane:
Okres wyczekiwania na prawo do zasiłku macierzyńskiego

Źródło: Gazeta Prawna

Pytanie: Niedawno nasza pracownica podj─Ö┼éa prac─Ö na czas okre┼Ťlony, obecnie jest w ci─ů┼╝y. Wcze┼Ťniej by┼éa zarejestrowana jako osoba bezrobotna. Ile czasu musi przepracowa─ç, aby otrzyma─ç zasi┼éek macierzy┼äski?

Odpowied┼║: Przepisy ustawy o ┼Ťwiadczeniach pieni─Ö┼╝nych z ubezpieczenia spo┼éecznego w razie choroby i macierzy┼ästwa nie stawiaj─ů ┼╝adnych warunk├│w co do minimalnego okresu ubezpieczenia chorobowego wymaganego do nabycia prawa do omawianego ┼Ťwiadczenia. Mo┼╝e to by─ç nawet jeden dzie┼ä.

Prawo do zasi┼éku macierzy┼äskiego przys┼éuguje kobiecie, kt├│ra w okresie ubezpieczenia chorobowego albo urlopu wychowawczego urodzi┼éa dziecko. Tak wi─Öc liczy si─Ö podleganie ubezpieczeniu chorobowemu w dniu porodu, a nie to, jak d┼éugo trwa┼éo ono wcze┼Ťniej.

Kobieta zatrudniona na podstawie umowy o prac─Ö podlega obowi─ůzkowo ubezpieczeniu chorobowemu, a wi─Öc ma prawo do zasi┼éku macierzy┼äskiego. U swojego pracodawcy w okresie pobierania tego zasi┼éku b─Ödzie przebywa─ç na urlopie macierzy┼äskim. S─ů r├│wnie┼╝ takie sytuacje, kiedy kobieta mo┼╝e naby─ç prawo do zasi┼éku macierzy┼äskiego, chocia┼╝ nie b─Ödzie ju┼╝ podlega┼éa ubezpieczeniu chorobowemu. W┼éa┼Ťnie z takim przyk┼éadem mamy tu do czynienia, nie wiadomo bowiem, na jaki czas jest kobieta zatrudniona (umowa na czas okre┼Ťlony).

Umowa na czas okre┼Ťlony (d┼éu┼╝szy ni┼╝ miesi─ůc), kt├│rej termin zako┼äczenia wypada po up┼éywie trzeciego miesi─ůca ci─ů┼╝y - zgodnie z art. 177 ┬ž 3 Kodeksu pracy - zostaje przed┼éu┼╝ona do dnia porodu. Z tym dniem kobieta traci status pracownicy. Skutkuje to tym, ┼╝e nie przys┼éuguje jej urlop macierzy┼äski. Ale ma prawo do zasi┼éku macierzy┼äskiego przez czas odpowiadaj─ůcy urlopowi macierzy┼äskiemu, jaki przys┼éugiwa┼éby jej, gdyby dalej by┼éa zatrudniona. Nabywa wi─Öc prawo do zasi┼éku, mimo ┼╝e nie podlega ju┼╝ ubezpieczeniu chorobowemu.

Podstawa prawna:

  • art. 29 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o ┼Ťwiadczeniach pieni─Ö┼╝nych z ubezpieczenia spo┼éecznego w razie choroby i macierzy┼ästwa (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Źródło: Gazeta Prawna

<< wstecz   dalej >>

T─ů stron─Ö odwiedzi┼éo ju┼╝
7488207 os├│b