top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po│o┐nik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po│o┐niczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S│oneczne 11 (ul. S. »eromskiego 11), Krakˇw-Nowa Huta
Z ksi─Ögi gosci
Kinga
Bardzo dzi─Ökujemy za prowadzenie ci─ů┼╝y. Bywa┼éo r├│┼╝nie z samopoczuciem, Ale mimo wszystko okres
wiŕcej...
Ostatnio dodane:
Podstawa chorobowego w czasie ci─ů┼╝y

Źródło: Gazeta Prawna

Pytanie: Czy w przypadku ci─ů┼╝y wysoko┼Ť─ç chorobowego oblicza si─Ö z okresu ostatnich 12 miesi─Öcy czy z ostatnich 6 miesi─Öcy?

Odpowied┼║: Podstaw─Ö wymiaru zasi┼éku chorobowego pracownika stanowi przeci─Ötne miesi─Öczne wynagrodzenie wyp┼éacone u danego pracodawcy za okres 12 miesi─Öcy kalendarzowych poprzedzaj─ůcych miesi─ůc, w kt├│rym powsta┼éa niezdolno┼Ť─ç do pracy (art. 36 ust. 1 ustawy chorobowej). Te same zasady stosuje si─Ö do obliczania podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby (art. 92 ┬ž 2 kp). Okoliczno┼Ť─ç, ┼╝e zwolnienie chorobowe wystawione zosta┼éo w czasie ci─ů┼╝y, nie powoduje zmiany zasad obliczania tej podstawy. W okresie ci─ů┼╝y ulega natomiast podwy┼╝szeniu sama wysoko┼Ť─ç wynagrodzenia i zasi┼éku chorobowego i wynosi 100% podstawy wymiaru (art. 92 ┬ž 1 pkt 2 kp i art. 11 ust. 2 pkt 1 ustawy chorobowej).

W pewnych okoliczno┼Ťciach jednak podstaw─Ö wymiaru wynagrodzenia i zasi┼éku chorobowego oblicza si─Ö z okresu kr├│tszego ni┼╝ 12 miesi─Öcy. Dzieje si─Ö tak, gdy:

  • okres zatrudnienia pracownika u tego pracodawcy jest kr├│tszy ni┼╝ 12 miesi─Öcy (art. 36 ust. 2 ustawy chorobowej),
  • w okresie 12 miesi─Öcy poprzedzaj─ůcych niezdolno┼Ť─ç do pracy mia┼éa miejsce zmiana wymiaru czasu pracy tego pracownika (np. z po┼éowy etatu na ca┼éy etat, lub odwrotnie).

W├│wczas podstaw─Ö wymiaru ┼Ťwiadcze┼ä chorobowych ustala si─Ö tylko z okresu obowi─ůzywania nowego wymiaru czasu pracy (art. 40 ustawy chorobowej). Przyk┼éadPracownica jest zatrudniona od 1 wrze┼Ťnia 2008 r. gdzie do 31 maja 2009 r. pracowa┼éa na 3/4 etatu, a nast─Öpnie od 1 czerwca 2009 r. na ca┼éy etat. Na pocz─ůtku listopada zachorowa┼éa.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego będzie stanowiło przeciętne wynagrodzenie tej pracownicy wypłacone za okres czerwiec-październik 2009 r.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.); w tek┼Ťcie: kp.
  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o ┼Ťwiadczeniach pieni─Ö┼╝nych z ubezpieczenia spo┼éecznego w razie choroby i macierzy┼ästwa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 27 ze zm.); w tek┼Ťcie ustawa chorobowa.

Źródło: Gazeta Prawna

<< wstecz   dalej >>

T─ů stron─Ö odwiedzi┼éo ju┼╝
7488219 os├│b