Do niedawna 偶ycie lewor臋cznych by艂o koszmarem. Teraz mog膮 kupi膰 specjalne linijki, komputerowe myszki, a nawet no偶e do konserw. 13 sierpnia obchodzili swoje mi臋dzynarodowe 艣wi臋to. Szacuje si臋, i偶 w naszym kraju lewor臋cznych jest a偶 13% Polak贸w.
Pawe艂 Kaczmarczyk oddycha z ulg膮. Za chwil臋 otworzy puszk臋 do konserw specjalnym otwieraczem, a potem pokroi chleb dwustronnym no偶em, przeznaczonym dla lewor臋cznych. - M贸wi臋 o sobie z dum膮, 偶e jestem lewor臋czny i ciesz臋 si臋, 偶e producenci materia艂贸w szkolnych, biurowych, czy ogrodniczych oraz gospodarstwa domowego coraz bardziej uwzgl臋dniaj膮 potrzeby os贸b takich jak ja. Kiedy艣 musieli艣my sobie radzi膰 sami, 膰wiczy膰 w r贸偶nych czynno艣ciach praw膮 r臋k臋, co wcale 艂atwe nie by艂o - wyja艣nia Kaczmarczyk, kt贸ry sam przez kilka lat jako mened偶er i handlowiec zabiega艂 o sprowadzanie ergonomicznych o艂贸wk贸w do nauki pisania czy te偶 temper贸wek, kt贸re lewor臋cznym s膮 niezwykle potrzebne.
Bo prawda jest brutalna - 艣wiat zosta艂 urz膮dzony z my艣l膮 o prawor臋cznej wi臋kszo艣ci, kt贸rej trzeba stale przypomina膰, 偶e lewor臋czni, by czu膰 si臋 komfortowo, powinni mie膰 do dyspozycji ergonomiczne sprz臋ty przyjazne dla ich odmienno艣ci.
Trzeba sprawiedliwie przyzna膰, 偶e lewor臋cznym jest coraz lepiej.
Kaczmarczyk jest koordynatorem obchod贸w Mi臋dzynarodowego Dnia Lewor臋cznych, 艣wi臋towanego w Polsce ju偶 po raz pi膮ty 13 sierpnia. To 艣wietna okazja, by g艂o艣no powiedzie膰 o potrzebach lewor臋cznej mniejszo艣ci.
艢wi臋to przyw臋drowa艂o do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie Dzie艅 Ma艅kuta od pocz膮tku lat 90. znajduje si臋 w kalendarzu imprez. Ba, poniewa偶 w艣r贸d cz艂onk贸w rodziny kr贸lewskiej roi si臋 od ma艅kut贸w, ciesz膮 si臋 oni nad Tamiz膮 szczeg贸ln膮 popularno艣ci膮.
Lewor臋czni Polacy, skorzy do 艣wi臋towania, przywitali now膮 imprez臋 entuzjastycznie. Zw艂aszcza, 偶e w czasach PRL-u funkcjonowali niemal w podziemiu. Pokutowa艂o te偶 b艂臋dne i szkodliwe przekonanie, charakterystyczne dla pokolenia bab膰, 偶e lewor臋czno艣膰 nale偶y pi臋tnowa膰 i zmusza膰 do pisania i krojenia praw膮 r臋k膮!
- W艣r贸d moich koleg贸w byli tacy, u kt贸rych na si艂臋 rugowano u偶ywanie lewej r臋ki. Tym, kt贸rym pozwolono swobodnie si臋 ni膮 pos艂ugiwa膰 odnosili w p贸藕niejszym 偶yciu wi臋ksze sukcesy zawodowe - ocenia zafascynowany lewor臋czno艣ci膮 prawor臋czny socjolog Jaros艂aw Guc, wspieraj膮cy Mi臋dzynarodowy Dzie艅 Lewor臋cznych naukowo.
Ale lewor臋cznych do spotka艅 specjalnie zach臋ca膰 nie trzeba, bo to niezwykle aktywna mniejszo艣膰, kt贸ra ma w internecie liczne fora, skupiaj膮ce w sumie ponad 7 tysi臋cy u偶ytkownik贸w, bardzo aktywnych dyskutant贸w!
Niegdy艣 wytykani palcami teraz lewor臋czni 艣mia艂o wymieniaj膮 si臋 uwagami na temat codziennych problem贸w oraz pojawiaj膮cych si臋 na rynku nowo艣ci, przeznaczonych dla os贸b, u kt贸rychdominuje prawa p贸艂kula. To w艂a艣nie ona odpowiada za my艣lenie syntetyczne i orientacj臋 w przestrzeni.
Niekt贸rzy przypominaj膮, 偶e lewor臋czny Polak mia艂 dawniej pod g贸rk臋.
"W tamtych czasach lewakom by艂o trudniej. Kazali pisa膰 praw膮 i ju偶. Trzeba by艂o sobie radzi膰. No to sobie radzi艂am. Pisz臋 r贸wnie偶 lew膮. Rysuj臋 obiema ze wskazaniem lewej. Umiem nauczy膰 robienia na szyde艂ku osoby lewo- i prawor臋czne" - wyznaje jedna z internautek.
Szacuje si臋, 偶e 艣wi臋towa膰 dzi艣 b臋dzie nawet 13 proc. Polak贸w. Liczba ta obrazuje jak pot臋偶ny jest rynek odbiorc贸w lewor臋cznych gad偶et贸w. Na dodatek gwarantuje on niez艂e dochody.
W sklepach, za po艣rednictwem internetu mo偶na kupi膰 np. przedmiot najwi臋kszego po偶膮dania lewor臋cznych, czyli temper贸wk臋, w kt贸rej no偶yk ostrzony jest po stronie przeciwnej ni偶 w temper贸wkach dla prawor臋cznych. Linijka dla lewor臋cznych jest tak zaprojektowana, 偶e jej skala ro艣nie zar贸wno na lew膮, jak i na praw膮 stron臋 od zera, za艣 no偶yczki maj膮 odwrotnie z艂o偶one ostrza, dzi臋ki czemu dziecko lewor臋czne widzi linie ci臋cia.
Na stoiskach z materia艂ami biurowymi mo偶na te偶 dosta膰 pi贸ro dla lewor臋cznych, a dla u偶ytkownik贸w komputera stworzono myszk臋 oraz klawiatur臋.
- Produkty te nie s膮 wynikiem fanaberii, ale naprawd臋 u艂atwiaj膮 偶ycie! - przekonuje Guc.
Zaciekawione mamy pytaj膮 jaki sport powinno uprawia膰 ich lewor臋czne dziecko oraz wymieniaj膮 si臋 adresami sklep贸w z... lewymi produktami. A rynek, jak to rynek, rozwija si臋, bo ro艣nie 艣wiadomo艣膰 rodzic贸w lewor臋cznych dzieci, kt贸rzy nie szcz臋dz膮 grosza na przydatne gad偶ety.
Niewykluczone, 偶e w sprzeda偶y pojawi膮 si臋 rowery dla lewor臋cznych, a nawet aparaty fotograficzne! Na zam贸wienie mo偶na kupi膰 gitary oraz inne instrumenty strunowe. Oczywi艣cie s膮 one nieco dro偶sze od typowych.
Powszechny dost臋p do tych produkt贸w to kwestia przysz艂o艣ci, a ju偶 dzi艣 lewor臋czni b臋d膮 si臋 mogli spotka膰 w Cz臋stochowie w Galerii Jurajskiej, gdzie organizatorzy czekaj膮 od 12 do 18.
Z roku na rok spotkania ciesz膮 si臋 wi臋ksz膮 popularno艣ci膮, bo lewor臋czno艣膰 zamiast wad膮 sta艂a si臋 zalet膮. Gdy popatrzymy na list臋 znanych lewor臋cznych, to samopoczucie te偶 staje si臋 lepsze , bo w艣r贸d nazwisk widzimy re偶ysera Andrzeja Wajd臋, fizyka Alberta Einsteina, obecnego prezydenta USA Baracka Obam臋 oraz 艣wietnego tenisist臋 Rafaela Nadala. Lewacy to niezwykle elitarny klub, gdzie na przestrzeni wiek贸w roi艂o si臋 od wyj膮tkowych postaci. Z danych zgromadzonych przez Kacz-marczyka na www.leworeczni.pl wynika, 偶e lew膮 r臋k膮 pisa艂o czterech spo艣r贸d sze艣ciu prezydent贸w USA, co i w Polsce nast臋pc贸w Bronis艂awa Komorow-skiego ka偶e szuka膰 w艣r贸d lewor臋cznych.
Ju偶 u ma艂ego dziecka zauwa偶ymy jego predyspozycje, bo p贸藕niejszy lewor臋czny w艂a艣nie t膮 r臋k膮 ch臋tniej chwyta 艂y偶k臋 lub pr贸buje zapina膰 guziki. Warto wi臋c obserwowa膰 dzieci i od pocz膮tku u艂atwia膰 im 偶ycie.
- Lewor臋czni kierowcy lepiej sobie radz膮 w obcym terenie poruszaj膮c si臋 niczym za pomoc膮 GPS-u - przekonuje Guc. - Posiadaj膮 te偶 wyj膮tkowe zdolno艣ci w urz膮dzaniu tej dobrze oswojonej przestrzeni. Z bada艅 wynika r贸wnie偶, 偶e lewor臋czni maj膮 od prawor臋cznych lepsz膮 sprawno艣膰 manualn膮 i s膮 np. 艣wietnymi architektami, ale maj膮 te偶 swoje wady, jak cho膰by roztrz膮sanie w艂osa na czworo oraz czarnowidztwo.
Warto doda膰, 偶e gdy oboje rodzic贸w charakteryzuje lewor臋czno艣膰, to 46 proc. dzieci takich par z pewno艣ci膮 otrzyma w genetycznym spadku t臋 cech臋. Z lewor臋czno艣ci膮 przez pewien czas pr贸bowa艂 walczy膰 Krzysztof Mejer, by艂y rzecznik wojewody 艣l膮skiego.
- Prowadzi艂em specjalny zeszyt, w kt贸rym pisa艂em praw膮 r臋k膮, ale na pr贸偶no. W ko艅cu da艂em za wygran膮, zw艂aszcza 偶e z powodu lewor臋czno艣ci nie by艂em nigdy napi臋tnowany. Raz tylko mia艂em problem. Nauczyciel, kt贸ry uczy艂 mnie gry na gitarze chcia艂 przestawi膰 struny, ale ostatecznie nauczy艂em si臋 gra膰 jak prawor臋czni - wspomina Mejer. ("Dziennik Zachodni")
殴r贸d艂o: Z kraju; 2010-08-18; "Dziennik Zachodni"
|