top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Położnik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Słoneczne 11 (ul. S. Żeromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Bennyfaree
fluoxetine 20 mg
więcej...
Ostatnio dodane:

Podstawowe zasady pielęgnacji skóry sromu

Większości pacjentek, u których rozpoznano chorobę sromu, warto przypomnieć o generalnych zasadach pielęgnacji skóry tego narządu oraz o unikaniu potencjalnych substancji drażniących.

Mycie sama woda sprawia, że skóra wysycha, a świąd staje się jeszcze bardziej dokuczliwy. Do mycia okolic sromu używaj wiec substytutów mydła. Myj skórę woda z małą ilością kremu lub maści. Dzięki temu skóra nie będzie tak bardzo sucha i podrażniona jak po umyciu mydłem lub samą wodą. Substytuty mydła są bezpieczne również w przypadku częstego stosowania.

Zamiast kąpieli bierz prysznic, a okolice sromu myj nie częściej niż raz dziennie. Zbyt częste mycie może skutkować zaostrzeniem dolegliwości ze strony sromu. Jeśli bierzesz kąpiel, dodaj do wody emolientu.

Do mycia sromu nie używaj gąbki ani myjki, gdyż mogą podrażniać skórę. Zamiast tego myj srom bezpośrednio dłonią. Delikatnie masuj okolice sromu; następnie osusz ja miękkim ręcznikiem lub z użyciem suszarki do włosów nastawionej na chłodny strumień powietrza i trzymanej w odpowiedniej odległości od skóry.

Noś luźno dopasowana bieliznę z jedwabiu lub bawełny. Staraj się nie zakładać dopasowanej odzieży, takiej jak rajstopy, spodenki kolarskie, legginsy lub dopasowane dżinsy. Zamiast tego noś spódnice lub luźne spodnie. Nie zakładaj rajstop, tylko pończochy. W domu może być Ci wygodniej w długiej spódnicy i bez bielizny.

Śpij bez bielizny.

Nie używaj płynów do zmiękczania tkanin i enzymatycznych proszków do prania. Możesz prać swoją bieliznę osobno w nieenzymatycznym proszku lub płynie.

Nie używaj mydła, żelów pod prysznic, peelingów, płynów do kąpieli, dezodorantów i nawilżanych chusteczek dla niemowląt ani nie kieruj strumienia wody bezpośrednio na okolice sromu.

Drażniąco mogą działać niektóre dostępne bez recepty kremy, w tym kremy dla niemowląt i na odparzenia, kremy ziołowe (np. z olejkiem z drzewa herbacianego lub olejkiem aloesowym) oraz preparaty przeciwko „pleśniawkom”.

Unikaj częstego stosowania wkładek do bielizny i podpasek.

Nie używaj preparatów antyseptycznych (nakładanych na okolice sromu w postaci kremu lub jako dodatek do kąpieli).

Noś białą bieliznę lub bieliznę w jasnym kolorze. Ciemne barwniki do tkanin (czarny, granatowy) mogą być przyczyna alergii. Prawdopodobieństwo uczulenia będzie mniejsze, jeśli przed pierwszym założeniem upierzesz kilkakrotnie nowa bieliznę.

Nie używaj kolorowego papieru toaletowego.

Nie maluj paznokci, jeśli masz tendencję do drapania się.

Chroń skórę za pomocą emolientów

Emolienty można stosować w ciągu dnia jako preparaty nawilżające. Są one dostępne w tubach o pojemności 500g lub 100g – bez recepty albo na receptę wystawioną przez lekarza rodzinnego.

Codzienne używanie substancji nawilżających może pomóc łagodzić objawy. Jeśli objawy nie występują, codzienne używanie środka nawilżającego ochroni skórę i zapobiegnie ewentualnym zaostrzeniom dolegliwości.

Ważne, byś znalazła substancję nawilżającą, która najbardziej Ci odpowiada. Jeśli pierwszy preparat, którego spróbowałaś, nie okazał się właściwy, warto wypróbować kolejny.

Jeśli skóra jest podrażniona, krem do jej pielęgnacji możesz przechowywać w lodówce i nakładać go w celu schłodzenia i ukojenia skóry tak często, jak tego potrzebujesz.

Źródło: na podstawie prasy medycznej

<< wstecz   dalej >>

Powyższy artykuł przeznaczony jest do celów dydaktycznych i jest kompilacją wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego doświadczenia, cytatów z artykułów umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wykładach i prezentacjach wygłaszanych na konferencjach medycznych. Jednocześnie zaznaczam, że nie roszczę sobie praw autoskich do powyższego artykułu.

Tą stronę odwiedziło już
7440770 osób