top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Położnik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Słoneczne 11 (ul. S. Żeromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Bennyfaree
fluoxetine 20 mg
więcej...
Ostatnio dodane:

Skuteczna Antykoncepcja dla Ciebie

O tym, że najlepiej jest zapobiegać wiedza niemal wszyscy. Warto jednak przypomnieć o tym, że istnieją sprawdzone i skuteczne metody antykoncepcji przed stosunkiem.

Skuteczna antykoncepcja to między innymi tabletki antykoncepcyjne, środki chemiczne i inne metody antykoncepcyjne jak plastry i zastrzyki antykoncepcyjne a także antykoncepcja dla mężczyzn.

Odwiedź lekarza ginekologa a on doradzi Ci najlepszą i najskuteczniejszą dla Ciebie metodę antykoncepcji przed stosunkiem.

Jak dobrać najlepszą metodę antykoncepcji?

Najlepszą i skuteczną metodę antykoncepcji przed stosunkiem pomoże ci dobrać Twój lekarz ginekolog. Podczas pierwszej wizyty ginekolog przeprowadzi badanie. Następnie postara się dobrać odpowiedni preparat antykoncepcyjny, przy którym Twoje samopoczucie będzie komfortowe. To oczywiście jedna z metod (o innych przeczytasz poniżej) - ale hormonalne leki antykoncepcyjne sa najpopularniejszą i obecnie najskuteczniejsza metodą antykoncepcji.

Skuteczna Antykoncepcja - Ginekolog Kraków

Organizm każdej kobiety inaczej reaguje na leki. Nie ma więc „jednej jedynej pigułki dla wszystkich”. Dlatego pamiętaj - jeśli koleżanka czegoś używa i sobie chwali i do tego nie zachodzi w ciążę, nie oznacza, że Ty zażywając to samo otrzymasz taka samą ochronę. Dlatego niestety przy doborze środków antykoncepcyjnych zdarza się, że trzeba próbować – raz trafi się z idealnym preparatem za pierwszym razem, kiedy indziej ten czas jest dłuższy.

Metody antykoncepcji

Wyróżnia się cztery podstawowe metody antykoncepcji: antykoncepcję chemiczną, antykoncepcje hormonalną, metody naturalne oraz antykoncepcję mechaniczną.

Każda kobieta powinna mieć świadomość, że antykoncepcja to Wasz wspólny "problem". Partner również powinien znać wszystkie wady i zalety antykoncepcji i pomóc Ci podjąć decyzję co do wyboru środka.

Antykoncepcja chemiczna

Podstawą antykoncepcji chemicznej jest preparat chemiczny, którego zadaniem jest unieruchomienie plemnika. Ważne jest to, że jest to środek bezpieczny - nie uszkadza materiału genetycznego plemnika, co jest istotne gdyby jednak zaszło do zapłodnienia.

Globulka musi być założona do pochwy na 20-30 minut przed każdym stosunkiem. Pod wpływem ciepła rozpuszcza się wewnątrz osiągając konsystencję pianki. Pianka, jest barierą dla plemników unieszkodliwiając je. Ich zaletą jest to, iż mogą być stosowane niezależnie od fazy cyklu miesiączkowego oraz nie zawierają hormonów. Odczuwalne pienienie się globulki może powodować dyskomfort w trakcie stosunku i niestety może ona powodować uczulenie a nawet stany zapalne pochwy i sromu.

Chemiczne środki antykoncepcyjne nie są metodami najskuteczniejszymi dlatego wskazane jest zastosowanie pomocniczej antykoncepcji w formie np. prezerwatywy.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna zdobywa coraz szersze kręgi zwolenników a to z powodu największej skuteczności spośród znanych metod zapobiegania ciąży. Stosuje się je także przy leczeniu trądzika, zbyt bolesnych i obfitych miesiączek.

Tabletki antykoncepcyjne są metodą antykoncepcji polegającej na stosowaniu jedno lub dwuskładnikowych pigułek przez czas kiedy kobieta nie planuje ciąży. Pigułki zawierają niskie dawki hormonu. Mają one na celu utrzymywanie, w organizmie kobiety poziomu hormonów porównywalnego z tym jaki tworzy się w początkowej fazie ciąży.

Popularnością cieszą się również plastry antykoncepcyjne. Hormony, pochodne estrogenu i progestagenu uwalniają się z plastra, który noszony jest przez kobietę przez siedem dni. Ósmego dnia zakłada się nowy plaster a później następny. Po 22 dniach następuje tygodniowa przerwa. Są wygodniejsze od pigułek, gdyż stosowanie tabletek wymaga systematyczności.

Zastrzyki antykoncepcyjne są cenione przez panie, które nie mogą stosować doustnej antykoncepcji oraz przez świeżo upieczone mamy karmiące piersią. Zastrzyk składa się z dawki gestagenu wstrzykiwanego co dwanaście tygodni. Wadami tego sposobu zapobiegania ciąży jest niemożność przewidzenia samopoczucia kobiety po zastrzyku oraz przywrócenie pełnej płodności dopiero po kilku miesiącach od ostatniego zastrzyku.

Pierścienie antykoncepcyjne, z których uwalniają się hormony, progestagen i estrogen wprowadza się do pochwy na 22 dni. Po tym czasie musi on zostać wyjęty i następuje siedmiodniowa przerwa. Obecnie są one najlepszym środkiem antykoncepcyjnym. Działają przecież w miejscu gdzie są naprawdę potrzebne czyli poprzez pochwę w bliskości mają jajniki produkujące jajeczka. Poza tym nie są uciążliwe i trudno o nich zapomnieć.

Wszystkie antykoncepcyjne środki hormonalne dostępne są na receptę po wcześniejszym badaniu i wywiadzie ginekologicznym.

Antykoncepcja mechaniczna

Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną metodą antykoncepcji mechanicznejprezerwatywy dla mężczyzn. Jej największą zaletą jest to, iż zabezpiecza nie tyko przed ciążą ale również przed większością chorób przenoszonych drogą płciową. Minusem może być to, że u niektórych par powoduje dyskomfort. Może powodować alergię u osób uczulonych na lateks, krem plemnikobójczy oraz talk.

Wkładki wewnątrzmaciczne, dostępne są z minimalną dawką hormonu stopniowo uwalniającego się i zmieniającego skład śluzu co prowadzi do osłabienia plemników. Jest to metoda inwazyjna dlatego też założenie spirali powinno odbywać przez lekarza po konsultacji i badaniu. Skutkiem ubocznym wkładki mogą być zbyt obfite krwawienia.

Antykoncepcja w zgodzie z naturą

Jedynymi nieinwazyjnymi metodami antykoncepcyjnymimetody naturalne.

Metoda kalendarzowa polega na rocznej obserwacji cyku menstruacyjnego. Na podstawie obserwacji określa się dni płodne i niepłodne kobiety. Jeśli cykle są nieregularne wówczas od najdłuższego cyklu odejmuje się 20 dni a od najkrótszego 11. Celem tej metody jest obliczenie dni płodnych i przyjmuje się, że komórka jajowa zdolna jest do zapłodnienia 14 przed miesiączką od 48 do 72 godzin.

Metoda termiczna polega na mierzeniu temperatury od razu po przebudzeniu. Temperaturę mierzy się w jamie ustnej lub w pochwie. W trakcie dni płodnych temperatura jest wyższa o 0,2 – 0,6 stopnia. Wadą tej metody jest to, iż każda infekcja chorobowa czy zwykłe zmęczenie mogą powodować zafałszowanie wyników co stawia ją w dolnej granicy skutecznych metod antykoncepcyjnych.

Metoda Billingsa – śluzowa, której istotą jest obserwacja śluzu szyjkowego gdzie konsystencja śluzu świadczy o płodności w dany dzień. W dni niepłodne śluz lepki, kleisty i gęsty natomiast w okresie płodności śluz staje się przezroczysty i śliski. Również w tej metodzie wpływ na skuteczność mają czynniki na które reaguje organizm kobiety.

Metody naturalne antykoncepcji są najbardziej zawodne gdyż wymagają dużej samodyscypliny, poznania przez kobietę swojego ciała oraz oparciu się pokusie na uprawianie seksu w dni płodne.

<< wstecz   dalej >>

Tą stronę odwiedziło już
7440708 osób