top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po硂縩ik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po硂縩iczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S硂neczne 11 (ul. S. 痚romskiego 11), Krak體-Nowa Huta
Z ksi臋gi gosci
Justyna
Bardzo dzi臋kuj臋 za opiek臋 nade mn膮 i male艅stwem podczas ci膮偶y
wi阠ej...
Ostatnio dodane:

Karmienie dziecka - najlepsze jest mleko mamy

Od kiedy Tw贸j maluszek pojawi艂 si臋 na 艣wiecie, pragniesz zapewni膰 mu najlepsz膮 ochron臋 i harmonijny rozw贸j. Wiesz, 偶e najlepszym pokarmem dla dziecka w pierwszych miesi膮cach 偶ycia jest Twoje mleko. Wyj膮tkowo lekkostrawne, zawiera doskonale przyswajalne sk艂adniki od偶ywcze w najlepszych dla niemowl臋cia proporcjach.
Maluszek karmiony piersi膮 do uko艅czenia 6 miesi臋cy nie musi dostawa膰 偶adnych dodatkowych pokarm贸w i napoj贸w. Wszystko, czego potrzebuje, by zdrowo rosn膮膰, rozwija膰 si臋 i aktywnie poznawa膰 艣wiat, dostaje w mleku mamy.

Og贸lne zasady karmienia

  • Kluczowym elementem jest wygodna pozycja mamy.
  • Miejsce do karmienia powinno by膰 spokojne i ciche. W takim pomieszczeniu mama i dziecko powinni si臋 czu膰 swobodnie.
  • W czasie karmienia zaleca si臋 cz臋st膮 zmian臋 pozycji karmienia – dzi臋ki temu obszary gruczo艂贸w piersiowych b臋d膮 jednakowo silnie stymulowane.

Alergia

Alergia jest nadmiern膮 reakcj膮 uk艂adu immunologicznego. Nasz uk艂ad immunologiczny chroni nas przed drobnoustrojami, np. bakteriami i wirusami, kt贸re mog膮 by膰 dla nas szkodliwe. Alergia rozwija si臋 w贸wczas, gdy uk艂ad immunologiczny nadmiernie reaguje na substancj臋, kt贸ra w normalnych warunkach jest nieszkodliwa.
Tak膮 nieszkodliw膮 substancj臋, kt贸ra mo偶e powodowa膰 alergi臋, okre艣la si臋 mianem alergenu. Znanych jest wiele rodzaj贸w alergen贸w, m.in. py艂ki i niekt贸re rodzaje pokarm贸w, np. orzeszki ziemne lub bia艂ko mleka krowiego.

U os贸b z alergiami wyst臋puj膮 r贸偶ne objawy, od wysypek sk贸rnych do kataru. Objawy te nie s膮 spowodowane przez sam alergen, ale przez niepo偶膮dan膮, nadmiern膮 reakcj臋 uk艂adu immunologicznego na kontakt z nim. Od wyprysku do astmy: ka偶dy okres 偶ycia ma typowe objawy alergii.

Mo偶liwych jest wiele objaw贸w alergii, w tym wyprysk, astma, katar sienny oraz alergia pokarmowa. W okresie niemowl臋cym najcz臋艣ciej wyst臋puj膮 wyprysk oraz alergie pokarmowe, astma cz臋sto rozwija si臋 w wieku przedszkolnym, a katar sienny w wieku szkolnym.

Takie przej艣cie od jednego typu alergii do nast臋pnego zwane jest „marszem alergicznym”. U niemowl膮t z histori膮 wyst臋powania tej choroby w rodzinie wyprysk jest cz臋sto jej pierwsz膮 manifestacj膮, kt贸ra w p贸藕niejszych okresach 偶ycia ewoluuje w kierunku innych schorze艅 o pod艂o偶u alergicznym.

Alergie stanowi膮 obci膮偶enie dla Ciebie i Twego dziecka.

Alergia mo偶e by膰 trudnym do艣wiadczeniem dla ca艂ej rodziny. Chocia偶 zwykle nie zagra偶a 偶yciu, mo偶e powodowa膰 u dziecka dyskomfort i b贸l.
W przypadku wyprysku sk贸ra sw臋dzi, rozwijaj膮 si臋 w niej stan zapalny i podra偶nienie, kt贸re mog膮 utrudnia膰 zasypianie. Je艣li dziecko nie mo偶e spa膰, oznacza to cz臋sto, 偶e i Ty nie b臋dziesz mog艂a odpocz膮膰. Ponadto opieka nad dzieckiem z alergi膮 mo偶e by膰 kosztowna, gdy偶 konieczne b臋dzie kupowanie specjalnych lek贸w oraz zg艂aszanie si臋 na wizyty lekarskie cz臋艣ciej, ni偶 wynika to z kalendarza regularnych kontroli i bada艅.

Co trzeci noworodek znajduje si臋 w grupie wysokiego ryzyka rozwoju alergii.

Alergie wykazuj膮 sk艂onno艣膰 do wyst臋powania rodzinnego.

Jest to zwi膮zane z tym, 偶e geny dziecka, przekazywane przez rodzic贸w, s膮 istotnym czynnikiem wp艂ywaj膮cym na ich rozw贸j. W przypadku malucha, kt贸rego rodzic ma objawy alergii, ryzyko jej rozwoju jest dwukrotnie wy偶sze, za艣 je艣li oboje rodzice zmagaj膮 si臋 z t膮 chorob膮 – a偶 czterokrotnie wi臋ksze. Uwa偶a si臋, 偶e w Europie co trzeci noworodek jest w grupie wysokiego ryzyka rozwoju alergii.

Alergia mo偶e si臋 rozwin膮膰 nawet u dzieci bez rodzinnego wywiadu alergii.

Chocia偶 wyst臋powanie objaw贸w alergii u cz艂onk贸w rodziny istotnie zwi臋ksza prawdopodobie艅stwo rozwoju tej choroby u dziecka, w grupie ryzyka mog膮 si臋 znajdowa膰 nawet dzieci urodzone w rodzinach nieobci膮偶onych alergiami. W rzeczywisto艣ci ponad po艂owa dzieci z alergi膮 ma rodzic贸w, kt贸rzy nie maj膮 objaw贸w alergii. Dzieje si臋 tak dlatego, 偶e istotn膮 rol臋 w jej rozwoju odgrywaj膮 tak偶e czynniki 艣rodowiskowe (pozagenetyczne). Najwa偶niejsze z nich to powtarzaj膮ca si臋 ekspozycja na alergen we wczesnym dzieci艅stwie oraz ekspozycja na dym tytoniowy. Natomiast niekt贸re czynniki, np. karmienie piersi膮 oraz prawid艂owa mikroflora jelit, korzystnie wp艂ywaj膮 na prac臋 uk艂adu immunologicznego, przez co wspomagaj膮 ochron臋 przed alergi膮.

Najlepsza ochrona to karmienie piersi膮.

W okresie niemowl臋cym dzieci s膮 szczeg贸lnie wra偶liwe na alergeny pokarmowe, np. bia艂ka zawarte w mleku krowim. Dlatego w pierwszych 6 miesi膮cach 偶ycia zaleca si臋 wy艂膮cznie karmienie piersi膮. Poprzez stymulowanie i delikatne „trenowanie” uk艂adu immunologicznego mleko matki w naturalny spos贸b zmniejsza wra偶liwo艣膰 dziecka na alergeny. Niemowl臋ta karmione wy艂膮cznie piersi膮 zwykle rzadziej cierpi膮 na alergie ni偶 dzieci otrzymuj膮ce mleko modyfikowane dla niemowl膮t zawieraj膮ce pe艂ne bia艂ko mleka krowiego.

Jak chroni膰 swoje dziecko, kiedy nie mo偶na karmi膰 piersi膮?

Niestety nie wszystkie dzieci s膮 karmione piersi膮. Z my艣l膮 o maluszkach, kt贸re nie mog膮 by膰 tak karmione, naukowcy i pediatrzy opracowali proces modyfikacji bia艂ka mleka krowiego, kt贸ry polega na jego hydrolizie.

Dzi臋ki temu Twoje dziecko w znacznie mniejszym stopniu jest nara偶one na wyst臋powanie objaw贸w alergii. Powsta艂e bia艂ka okre艣la si臋 mianem bia艂ek zhydrolizowanych (lub bia艂ek H.A.).

Kiedy wprowadza膰 mleko modyfikowane

Karmienie piersi膮 jest dla dziecka najlepszym sposobem karmienia dziecka. S膮 jednak sytuacje, kiedy mama wprowadza do diety dziecka mleko modyfikowane jako jedyne po偶ywienie lub jako uzupe艂nienie karmienia piersi膮. Lekarz pediatra jest najw艂a艣ciwsz膮 osob膮, kt贸ra mog艂aby doradzi膰 odpowiednie mleko dla malucha. Najlepsza sytuacja w doborze konkretnego mleka dla dziecka jest wtedy, kiedy maluch dobrze toleruje mleko przeznaczone dla zdrowych dzieci i wraz z wiekiem dziecka mo偶na wprowadza膰 kolejne jego warianty.

Niestety, nie zawsze wprowadzenie do diety dziecka mleka modyfikowanego jest zwie艅czone sukcesem. Opr贸cz wyzwania zwi膮zanego z zaakceptowaniem przez dziecko butelki, wi臋kszym problemem mog膮 okaza膰 si臋 problemy brzuszkowe zwi膮zane z nie w pe艂ni rozwini臋tym i przystosowanym do trawienia innego ni偶 mleko mamy pokarmu. Dob贸r odpowiedniego mleka powinien nie tylko zniwelowa膰 problemy ma艂ego brzuszka, ale jednocze艣nie sprzyja膰 prawid艂owemu wzrostowi i rozwojowi dziecka.
Najcz臋stsze problemy brzuszkowe wyst臋puj膮ce u maluch贸w to:

Kolka

Maluszek nagle zaczyna p艂aka膰 o regularnych porach (zazwyczaj popo艂udniami), pr臋偶y si臋, podkurcza n贸偶ki i ma wzd臋ty brzuszek. Niestety na taki p艂acz nie pomagaj膮 tradycyjne metody – podanie piersi, przewini臋cie, utulenie.

呕eby 艂agodzi膰 dolegliwo艣ci, nale偶y stosowa膰 „delikatny masa偶” antykolkowy, kt贸ry pomo偶e usun膮膰 dokuczliwe gazy, pami臋ta膰 o odbiciu na艂ykanego powietrza po karmieniu, przy karmieniu sztucznym – po konsultacji z lekarzem mo偶na zastosowa膰 mleko modyfikowane specjalnie dostosowane dla dzieci z tego rodzaju problemami.

Mleko przeznaczone dla dzieci cierpi膮cych na kolki powinno mie膰 w swoim sk艂adzie obni偶on膮 zawarto艣膰 laktozy, zhydrolizowane bia艂ko, kt贸re jest 艂atwiej trawione. Dodatkow膮 zalet膮 takiego mleka b臋dzie dodatek bakterii np. z rodzaju L. reuteri oraz kwas贸w t艂uszczowych DHA i ARA, kt贸re s膮 niezb臋dne w diecie dziecka.

Ulewanie

Ulewanie po karmieniu jest naturalnym objawem zwi膮zanym z niedojrza艂o艣ci膮 zwieraczy prze艂yku. Dziecko najcz臋艣ciej ulewa zaraz po jedzeniu, ale zdarza si臋, 偶e nawet w trakcie ssania piersi. Wa偶ne, by dobrze przybiera艂o na wadze.

W przypadku ulewania, po nakarmieniu dziecka warto przytrzyma膰 je w pozycji pionowej, co pomaga w „odbiciu”, po nakarmieniu warto u艂o偶y膰 malca na jednym lub drugim boku, aby w przypadku ulania dziecko nie zakrztusi艂o si臋 pokarmem. Natomiast przy karmieniu sztucznym po konsultacji z lekarzem mo偶na si臋gn膮膰 po mleko modyfikowane oznaczone symbolem AR.

Mleko to opr贸cz 艂atwiej strawnego, hydrolizowanego bia艂ka powinno mie膰 w swoim sk艂adzie zag臋stnik, np. skrobi臋 ziemniaczan膮, kt贸ra zapewnia g臋stnienie pokarmu w 偶o艂膮dku i zmniejszenie ilo艣ci i cz臋stotliwo艣ci ulewa艅. Dodatkow膮 zalet膮 takiego mleka b臋dzie dodatek bakterii np. z rodzaju L. reuterii oraz takich sk艂adnik贸w mineralnych jak cynk i selen, kt贸re dodatkowo wspomagaj膮 naturalny system odporno艣ciowy dziecka.

Biegunki

Gdy Twoje dziecko ma biegunk臋 i jest karmione naturalnie powinno dostawa膰 du偶膮 ilo艣膰 p艂yn贸w, aby zapobiec odwodnieniu, a jednocze艣nie wspom贸c regeneracj臋 korzystnej mikroflory jelitowej. Dodatkowo karmienie piersi膮, w tym trudnym dla dziecka momencie daje poczucie bezpiecze艅stwa i troski ze strony mamy.

Dzieci karmione mlekiem modyfikowanym powinny nadal mie膰 kontynuowane podawanie dotychczasowego mleka. W przypadku, gdy biegunki s膮 zwi膮zane z nietolerancj膮 laktozy lekarz mo偶e zaleci膰 podawanie dziecku odpowiedniego mleka bezlaktozowego.

Biegunki, niezale偶nie od przyczyny z jakiej powstaj膮 (rotawirusy, zatrucia pokarmowe, infekcje bakteryjne) mog膮 powodowa膰 du偶e spustoszenie w niedojrza艂ym jeszcze przewodzie pokarmowym dziecka. Wa偶ne jest wi臋c, aby po takiej chorobie dziecko przez jaki艣 czas dostawa艂o mleko bezlaktozowe, niezale偶nie od tego, jakie wcze艣niej mleko, z zawarto艣ci膮 tego cukru prostego tolerowa艂o.

Po ostrych biegunkach dochodzi bowiem cz臋sto do znacznego uszkodzenia lub zubo偶enia korzystnej mikroflory jelitowej. Ona po cz臋艣ci jest odpowiedzialna za „wsparcie” procesu trawienia laktozy. Bakterie pro biotyczne, zasiedlaj膮ce przew贸d pokarmowy trawi膮 ten cukier na dwa cukry- glukoz臋 i galaktoz臋, kt贸re nast臋pnie s膮 wykorzystywane przez organizm dziecka.

Nietolerancja laktozy jest jednak zjawiskiem wyst臋puj膮cym u ma艂ych dzieci bardzo cz臋sto. Nieumiej臋tno艣膰 organizmu do trawienia laktozy powoduje, 偶e cukier ten, zamiast by膰 strawiony zaczyna fermentowa膰, a objawem tego s膮 bolesne gazy w brzuchu dziecka. Mog膮 one mie膰 problem z wydostaniem si臋, a prze to uciskaj膮c narz膮dy wewn臋trzne powoduj膮 silny b贸l. Rozwi膮zaniem tego problemu mo偶e by膰 wprowadzenie do diety dziecka mleka zast臋pczego, kt贸re nie zawieraj膮 tego cukru lub bakterii pro biotycznych, kt贸re wspomog膮 uk艂ad pokarmowy w trawieniu laktozy.

Mleko to powinno by膰 nie tylko wa偶nym w diecie dziecka 藕r贸d艂em p艂yn贸w, ale by膰 jednocze艣nie lekkostrawne oraz nie zawiera膰 w swoim sk艂adzie laktozy. Dodatkow膮 zalet膮 tego mleka b臋dzie obecno艣膰 wa偶nych w diecie dziecka kwas贸w t艂uszczowych omega 3 i 6 oraz nukleotyd贸w, kt贸re wspieraj膮 odbudow臋 nab艂onka jelitowego po ostrych biegunkach.

Karmienie po ci臋ciu cesarskim

Najcz臋stszymi niekorzystnymi zjawiskami zwi膮zanym z urodzeniem dziecka drog膮 ci臋cia cesarskiego jest op贸藕nione karmienie piersi膮 i niew艂a艣ciwa kolonizacja przewodu pokarmowego. Przew贸d pokarmowy, co mo偶e wydawa膰 si臋 dziwne, jest siedliskiem ogromnej liczby bakterii, kt贸re je偶eli s膮 korzystne - „przyjazne” dziecku spe艂niaj膮 niezwykle istotn膮 rol臋 przede wszystkim w ochronie przed zaka偶eniami, w tym seps膮. U dzieci, kt贸re s膮 karmione naturalnie w przewodzie pokarmowym dominuj膮 bifidobakterie. Tylko por贸d drogami naturalnymi, przechodzenie dziecka przez kana艂 rodny matki, kontakt „sk贸ra do sk贸ry” (matki i dziecka) bezpo艣rednio po urodzeniu oraz bezpo艣redni kontakt siary (pierwszego mleka matki) z jama ustn膮 i przewodem pokarmowym noworodka umo偶liwia dostanie si臋 tych korzystnych bakterii do organizmu dziecka.

Korzystna flora bakteryjna przewodu pokarmowego gwarantuje prawid艂ow膮 syntez臋 niezb臋dnych witamin, ochron臋 przed zaka偶eniami wywo艂anymi przez chorobotw贸rcze patogeny i prawid艂owy rozw贸j jelitowego uk艂adu ch艂onnego. Natomiast jej brak doprowadza do zwi臋kszenia zachorowalno艣ci nie tylko w okresie noworodkowym ale tak偶e w okresie niemowl臋cym i wieku p贸藕niejszym. Cz臋sto op贸藕nione u matki wydalanie siary po ci臋ciu cesarskim jak i odwlekanie pierwszego karmienia piersi膮 dzieci urodzonych t膮 drog膮 powoduje inn膮, niekorzystn膮 kolonizacj臋 przewodu pokarmowego. Jej odleg艂e skutki badali naukowcy szwedzcy, kt贸rzy wykazali zwi臋kszony odsetek astmy i zaka偶e艅 przewodu pokarmowego u dzieci powy偶ej 1 roku 偶ycia.

Najlepsz膮 ochron膮 dla noworodka jest karmienie piersi膮, co pozwala na budowanie korzystnej mikroflory jelitowej z przewag膮 bifidobakterii. W sytuacji kiedy mama nie mo偶e karmi膰 piersi膮, po konsultacji z pediatr膮 warto si臋gn膮膰 po mleko modyfikowane zawieraj膮ce aktywne kultury bifidobakterii , takie jak w mleku mamy (Bifidus BL).

Pozycje do karmienia piersi膮

Og贸lne zasady:

  • Kluczowym elementem jest wygodna pozycja mamy.
  • Miejsce do karmienia powinno by膰 spokojne i ciche.

W takim pomieszczeniu mama i dziecko powinni si臋 czu膰 swobodnie. W czasie karmienia zaleca si臋 cz臋st膮 zmian臋 pozycji karmienia – dzi臋ki temu obszary gruczo艂贸w piersiowych b臋d膮 jednakowo silnie stymulowane.

Pozycja „zwyk艂a”, „klasyczna”

Jest najbardziej popularna w艣r贸d karmi膮cych. Mama, siedz膮c wygodnie, powinna u艂o偶y膰 poduszk臋 pod plecami, aby „wymusi膰” wyprostowanie kr臋gos艂upa, a tym samym go odci膮偶y膰. Dziecko przytulone do mamy „brzuch do brzucha”, a jego g艂owa spoczywa na 艂okciu mamy, ewentualnie na specjalnej poduszce u艂atwiaj膮cej karmienie. Ucho, rami臋 i biodro dziecka powinny tworzy膰 jedn膮 lini臋. Nos i broda dziecka maj膮 si臋 styka膰 z piersi膮 matki.

Pozycja „spod pachy”

Dziecko le偶y biodro do biodra mamy. Mama, siedz膮c wygodnie, przytrzymuje r臋k膮 g艂ow臋 dziecka, dzi臋ki czemu mo偶e je szybko i poprawnie przystawi膰 do piersi. Szczeg贸lnie polecana dla mam ucz膮cych si臋 karmienia piersi膮, po ci臋ciu cesarskim, przy du偶ych piersiach, p艂askich brodawkach. Zalecana r贸wnie偶 przy karmieniu wcze艣niak贸w, dzieci chorych oraz leniwych.

Pozycja „na le偶膮co”

U艂atwia karmienie, szczeg贸lnie w nocy. Poduszka u艂o偶ona pod g艂ow膮 mamy, dziecko przytula si臋 do mamy „brzuch do brzucha”, jego g艂owa u艂o偶ona jest tak, 偶e mo偶e obj膮膰 otoczk臋 ustami. Pielucha czy kocyk u艂o偶one pod plecami dziecka stabilizuj膮 jego boczne u艂o偶enie.

<< wstecz   dalej >>

Powy偶szy artyku艂 przeznaczony jest do cel贸w dydaktycznych i jest kompilacj膮 wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego do艣wiadczenia, cytat贸w z artyku艂贸w umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wyk艂adach i prezentacjach wyg艂aszanych na konferencjach medycznych. Jednocze艣nie zaznaczam, 偶e nie roszcz臋 sobie praw autoskich do powy偶szego artyku艂u.

T膮 stron臋 odwiedzi艂o ju偶
9153506 os贸b