top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po硂縩ik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po硂縩iczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S硂neczne 11 (ul. S. 痚romskiego 11), Krak體-Nowa Huta
Z ksi臋gi gosci
Justyna
Bardzo dzi臋kuj臋 za opiek臋 nade mn膮 i male艅stwem podczas ci膮偶y
wi阠ej...
Ostatnio dodane:
Od 1 pa藕dziernika nowe zasady wykorzystywania urlopu wychowawczego

Od 1 pa藕dziernika zmieniaj膮 si臋 przepisy dotycz膮ce wykorzystywania urlopu wychowawczego - jeden z 36 miesi臋cy urlopu wychowawczego b臋dzie musia艂 wykorzysta膰 obowi膮zkowo drugi rodzic, w przeciwnym razie urlop b臋dzie o miesi膮c kr贸tszy.

Urlop wychowawczy przys艂uguje rodzicom, kt贸rzy wcze艣niej byli zatrudnieni przynajmniej przez sze艣膰 miesi臋cy. Jest to urlop bezp艂atny - przebywaj膮cy na nim rodzic podlega ubezpieczeniom: emerytalnemu i rentowemu, ale nie otrzymuje zasi艂ku macierzy艅skiego (ten wyp艂acany jest podczas urlopu macierzy艅skiego i rodzicielskiego). Sk艂adki finansuje w ca艂o艣ci bud偶et pa艅stwa za po艣rednictwem ZUS-u.

Urlop trwa 36 miesi臋cy. Dotychczas mo偶na go by艂o wykorzysta膰 do czasu, a偶 dziecko sko艅czy cztery lata. Nowela wyd艂u偶a ten okres do uko艅czenia przez dziecko pi臋ciu lat. Jest to podyktowane konieczno艣ci膮 dostosowania przepis贸w do nowych regulacji dotycz膮cych urlopu rodzicielskiego - chodzi o to, by wszyscy rodzice mogli skorzysta膰 ze wszystkich uprawnie艅 przys艂uguj膮cych po urodzeniu dziecka.

W my艣l nowych regulacji ka偶demu z rodzic贸w przys艂uguje wy艂膮czne prawo do miesi膮ca urlopu wychowawczego (ojcu, je艣li z wi臋kszej cz臋艣ci urlopu korzysta matka lub matce, je艣li na urlopie przebywa ojciec); nie b臋dzie mo偶na z niego zrezygnowa膰 na rzecz drugiego rodzica. Je偶eli jedno z rodzic贸w zrezygnuje ze swojej cz臋艣ci, oznacza膰 to b臋dzie w praktyce, 偶e urlop wyniesie maksymalnie 35 miesi臋cy.

Wyj膮tkiem b臋dzie sytuacja, gdy drugi rodzic nie 偶yje lub gdy nie przys艂uguje mu w艂adza rodzicielska, gdy zosta艂a ona ograniczona. Urlop b臋dzie mo偶na wykorzystywa膰 maksymalnie w pi臋ciu cz臋艣ciach, a nie jak dotychczas - w czterech. O miesi膮c, czyli do czterech miesi臋cy, wyd艂u偶ono okres, w kt贸rym z urlopu b臋d膮 mogli korzysta膰 r贸wnocze艣nie oboje rodzice. Wed艂ug resortu pracy i polityki spo艂ecznej liczba os贸b korzystaj膮cych z pe艂nego wymiaru urlopu wychowawczego systematycznie spada; w 2011 r. by艂o ich 3,9 tys.

Z pocz膮tkiem wrze艣nia wesz艂a w 偶ycia inna nowelizacja Kodeksu pracy dotycz膮ca urlop贸w wychowawczych. Przyzna艂a ona osobom nieubezpieczonym, przedsi臋biorcom i rolnikom analogiczne uprawnienia, jakie maj膮 pracownicy korzystaj膮cy z urlop贸w wychowawczych. W okresie, kiedy te osoby zajmowa膰 si臋 b臋d膮 dzie膰mi, sk艂adki za nie b臋d膮 op艂acane z bud偶etu pa艅stwa.

De facto oznacza to wprowadzenie urlop贸w wychowawczych dla grup, kt贸re dotychczas nie mia艂y do nich prawa, np. prowadz膮cych dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮, pracuj膮cych na umowy zlecenie, ubezpieczonych w KRUS, student贸w i bezrobotnych.

Dla os贸b z co najmniej sze艣ciomiesi臋cznym sta偶em ubezpieczeniowym podstaw膮 sk艂adki stanowi 60 proc. przeci臋tnego wynagrodzenia. W ich przypadku bud偶et finansuje sk艂adki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i zdrowotne. Dla os贸b bez sta偶u ubezpieczeniowego, bezrobotnych oraz ze sta偶em kr贸tszym ni偶 p贸艂roczny podstaw膮 sk艂adki jest 75 proc. minimalnego wynagrodzenia. Osobom tym bud偶et op艂aca tylko sk艂adki na ubezpieczenia emerytalne. Osoby dot膮d nieubezpieczone mog膮 wybra膰 system ubezpiecze艅: ZUS lub KRUS.

殴r贸d艂o: Rynek Zdrowia

dalej >>

T膮 stron臋 odwiedzi艂o ju偶
9287223 os贸b