top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Położnik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Położniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Słoneczne 11 (ul. S. Żeromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Bennyfaree
fluoxetine 20 mg
więcej...
Ostatnio dodane:

Latanie w ciąży - zalecenia Royal College of Obstetricians and Gynaecologists

Brytyjskie stowarzyszenie opublikowało nowe rekomendacje dotyczące podróżowania samolotem przez ciężarne.

Eksperci z Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) ustalili, że przyszłe matki mogą bezpiecznie podróżować do 37. tygodnia ciąży, a w przypadku ciąż bliźniaczych do 32. tygodnia. Nastąpiła zatem zmiana w stosunku do poprzednich rekomendacji, według których kobiety w ciąży mnogiej mogły bezpiecznie latać do 34. tygodnia. Należy jednak pamiętać, że wiele linii lotniczych posiada odrębne przepisy regulujące podróżowanie tej grupy pasażerów.

Jak można przeczytać w dokumencie Air Travel and Pregnancy. Scientific Impact No.I wydanym przez RCOG, nie ma dowodów na to, aby latanie mogło spowodować przedwczesny poród, poronienie czy odejście wód płodowych. Mogą natomiast wystąpić u przyszłych matek na pokładzie takie dolegliwości jak: obrzęk nóg, zator nosa, ból uszu, nasilenie choroby lokomocyjnej (jeśli dana pacjentka się z nią zmaga). Ponadto loty długodystansowe (trwające ponad 4 godziny) sprzyjają wystąpieniu zakrzepicy żył głębokich; przy czym całkowite ryzyko wystąpienia tego schorzenia  w czasie krótszych lotów ocenia się jako niskie. Eksperci z Wielkiej Brytanii wymieniają środki zmniejszające zagrożenie zakrzepicy: specjalne pończochy uciskowe oraz zastrzyki z heparyną. Można również zalecić pacjentce wykonywanie w czasie lotu ćwiczeń fizycznych (w pozycji siedzącej), spacery po korytarzu (w miarę możliwości), regularne spożywanie wody oraz unikanie napojów zawierających kofeinę.

Philippa Marsden, przewodnicząca komitetu informacyjnego dla pacjentów RCOG, podkreśla, że przed podjęciem decyzji o podróży samolotem ciężarna pacjentka powinna skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym. Jeżeli występuje u niej uzasadnione ryzyko przedwczesnego porodu, zmaga się z ostrą anemią, niedokrwistością sierpowatą, krwawieniami waginalnymi lub problemami z oddychaniem, powinna zrezygnować z lotu. Z myślą o bezpieczeństwie matki i dziecka zaleca się również przygotowanie na podróż odpowiednich dokumentów medycznych: kartę przebiegu ciąży oraz zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego planowaną datę porodu.

Brytyjscy eksperci zwracają uwagę na to, że ciężarne są zobowiązane do przestrzegania wszystkich środków bezpieczeństwa. W czasie odprawy powinny przejść kontrolę skanerem (nie stanowi to żadnego ryzyka dla przebiegu ciąży), a na pokładzie samolotu zapiąć pasy bezpieczeństwa (w razie problemów, można poprosić załogę o ich poszerzenie).

<< wstecz   dalej >>

Powyższy artykuł przeznaczony jest do celów dydaktycznych i jest kompilacją wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego doświadczenia, cytatów z artykułów umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wykładach i prezentacjach wygłaszanych na konferencjach medycznych. Jednocześnie zaznaczam, że nie roszczę sobie praw autoskich do powyższego artykułu.

Tą stronę odwiedziło już
7440772 osób