top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po³o¿nik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po³o¿niczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S³oneczne 11 (ul. S. ¯eromskiego 11), Kraków-Nowa Huta
Z księgi gosci
Justyna
Bardzo dziękuję za opiekę nade mną i maleństwem podczas ciąży
wiêcej...
Ostatnio dodane:

Toksoplazmoza u kobiet w ciąży
Id¼ do
Toksoplazmoza u kobiet w ciąży
Toksoplazmoza nabyta
Toksoplazmoza wrodzona
Postacie zakażeń u dzieci
Rozpoznanie toksoplazmozy
Unikanie zakażenia
Leczenie

Postacie zakażeń u dzieci

W przypadku zakażenia noworodka i młodego niemowlęcia dochodzić może do toksoplazmozy uogólnionej , która bez szybkiego rozpoznania i leczenia prowadzić może do podobnych ( choć nie tak mocno wyrażonych ) konsekwencji jak toksoplazmoza wrodzona. Zakażenie u starszych dzieci przybiera zwykle postać węzłową lub bezobjawową jak u ludzi dorosłych.

Zajmujący się tym zagadnieniem bardzo silnie doradzamy wszystkim kobietom planującym ciążę, a lepiej wszystkim kobietom w wieku kiedy można zajść w ciążę, aby wykonały u siebie, przed ciążą, badanie krwi na obecność przeciwciał dla toksoplazmozy. Przy tej okazji można także przekonać się czy mamy przeciwciała dla innych, groźnych dla ciąży chorób zakaźnych.

Omawiając skutki zarażenia toksoplazmozą kobiety w ciąży, chce na wstępie podkreślić, że tak jest w naturze, iż ciąża kończy się pomyślnie dla matki i dziecka w większości przypadków. Częstość uszkodzeń i ich rodzaj w wielu przypadkach zależy od okresu ciąży, w którym doszło do zakażenia. Najgroźniejsze są zarażenia w pierwszym trymestrze ciąży (pierwsze 3 miesiące) w tym bowiem okresie występuje u płodu tzw. organogeneza (wykształcanie się poszczególnych organów u płodu). Często, jeżeli kobieta zaraziła się w pierwszym miesiącu ciąży, dochodzi do obumarcia ciąży i poronienia. Czasami występują zaburzenia w rozwoju płodu o bardzo ważnym znaczeniu, najgroźniejsze są uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego tzn. mózgu. Mogą również wystąpić uszkodzenia innych narządów i układów np. wzroku, serca i inne. Te najgroźniejsze skutki wczesnych zarażeń występują u około 10-11% są więc bardzo rzadkie. W miarę trwania ciąży do przejścia zarazków na płód dochodzi częściej (jeżeli ciężarna nie jest leczona - w około 40% przypadków), ale skutki tego są już znacznie mniej groźne, ujawnić się mogą znacznie później, nawet dopiero po miesiącach, a nawet latach od urodzenia. Wymagają leczenia, które bardzo często jest skuteczne. Uogólniając, ryzyko przejścia zarazków toksoplazmozy od matki na płód wynosi około 41%, w tym najwyżej u 11% dochodzi do b. poważnych uszkodzeń dziecka.



<< wstecz   dalej >>

Powyższy artykuł przeznaczony jest do celów dydaktycznych i jest kompilacją wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego doświadczenia, cytatów z artykułów umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wykładach i prezentacjach wygłaszanych na konferencjach medycznych. Jednocześnie zaznaczam, że nie roszczę sobie praw autoskich do powyższego artykułu.

Tą stronę odwiedziło już
8930518 osób