top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Po硂縩ik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Po硂縩iczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. S硂neczne 11 (ul. S. 痚romskiego 11), Krak體-Nowa Huta
Z ksi臋gi gosci
Justyna
Bardzo dzi臋kuj臋 za opiek臋 nade mn膮 i male艅stwem podczas ci膮偶y
wi阠ej...
Ostatnio dodane:

Leczenie niep艂odno艣ci zwi膮zane z endometrioz膮

Endometrioza jest stanem chorobowym, wyst臋puj膮cym u kobiet, kt贸ry polega na obecno艣ci tkanki gruczo艂owej i tkanki pod艣cieliska (zr臋bu) b艂ony 艣luzowej macicy poza jam膮 macicy,co wywo艂uje przewlek艂膮 reakcj臋 zapaln膮.

Ogniska endometriozy stwierdza si臋 najcz臋艣ciej w obr臋bie jamy miednicy, przede wszystkim w jajnikach oraz otrzewnej trzewnej miednicy,a sporadycznie zajmuje inne cz臋艣ci cia艂a np. p艂uca. Choroba mo偶e obejmowa膰 od kilku ma艂ych zmian do du偶ych endometrialnych torbieli jajnikowych i(lub)rozleg艂ego w艂贸knienia z tworzeniem zrost贸w,powoduj膮cych wyra藕ne zniekszta艂cenie anatomii miednicy.

Torbiele endometrialne zawieraj膮 zazwyczaj g臋sty p艂yn przypominaj膮cy smo艂臋. Szacuje si臋, 偶e endometrioza wyst臋puje u 3-10% wszystkich kobiet w wieku rozrodczym, przy czym w艣r贸d kobiet cierpi膮cych na niep艂odno艣膰 lub b贸le w obr臋bie miednicy, cz臋sto艣膰 wyst臋powania tego schorzenia oceniana jest na 20 do 90%.

Jednak nie ma jak dot膮d przekonuj膮cych dowod贸w na to, 偶e endometrioza bezpo艣rednio powoduje niep艂odno艣膰, z wyj膮tkiem - by膰 mo偶e - sytuacji, w kt贸rej prowadzi ona do znacznego stopnia zaburze艅 warunk贸w anatomicznych miednicy, jajnik贸w lub jajowod贸w. Cz臋sciej wyst臋puje u kobiet z przed艂u偶aj膮cymi si臋 krwawieniami miesi臋cznymi lub cyklami kr贸tszymi ni偶 27 dni.


KLASYFIKACJA ENDOMETRIOZY

Jedyn膮 ostateczn膮 i pewn膮 metod膮 rozpoznania, i potwierdzenia tego schorzenia jest znalezienie (wizualizacja) zmian opisywanych jako typowe dla endometriozy, w trakcie zabiegu laparoskopii lub laparotomii, a nast臋pnie pobranie wycinka z tych ognisk, w celu potwierdzenia badaniem histopatologicznym . Tymczasem, w praktyce klinicznej ju偶 samo naoczne stwierdzenie obecno艣ci zmian uwa偶a si臋 zwykle za wystarczaj膮c膮 podstaw臋 do rozpoznania endometriozy. W celu okre艣lenia stopnia nasilenia endometriozy stosuje si臋 skal臋 liczbow膮, przy czym stadium 1. oznacza posta膰 minimaln膮, stopie艅 2. – posta膰 艂agodn膮, stopie艅 3. – posta膰 umiarkowan膮, za stopie艅 4. – posta膰 ci臋偶k膮.


OBJAWY PODMIOTOWE

 

Nast臋puj膮ce objawy zg艂aszane przez pacjentki mo偶na uzna膰 za spowodowane endometrioz膮:

 

nasilone bolesne miesi膮czkowanie,g艂臋boka dyspareunia,przewlek艂y b贸l w miednicz,b贸l oko艂oowulacyjny,objawy cykliczne lub oko艂omiesi膮czkowe(np. dotycz膮ce jelit lub p臋cherza moczowego)z wyst膮pieniem nieprawid艂owych krwawie艅 lub bez nich,niep艂odno艣膰,przewlek艂e zm臋czenie.

 


 

OBJAWY PRZEDMIOTOWE


 
Tkliwo艣膰 uciskowa w miednicy,ustalone ty艂opochylenie macicy,tkliwo艣膰 uciskowa wi臋zade艂 krzy偶owo-odbytniczo-macicznych,powi臋kszenie jajnik贸w.

 



USTALENIE ROZPOZNANIA

 

Z艂oty standard w ustalaniu ostatecznego rozpoznania stanowi ogl膮danie narz膮d贸w miednicy ma艂ej podczas laparoskopii.


1) Dodatni wynik badania histopatologicznego potwierdza rozpoznanie endometriozy,natomiast wynik ujemny wcale jej nie wyklucza.

 

2) Ultrasonografia przezpochwowa jest nieskute4czna w rozpoznaniu endometriozy otrzewnowej,ale stanowi u偶yteczne narz臋dzie pozwalaj膮ce zar贸wno na zdiagnozowanie jak i wykluczenie jajnikowych guz贸w endometrialnych.
 

3) Tomografia rezonansu magnetycznego mma warto艣c ograniczon膮.

 

4) St臋偶enie CA-125 mo偶e by膰 zwi臋kszone ale nie ma to warto艣ci diagnostycznej.


CZYNNIKI WP艁YWAJ膭CE NA SZANS臉 ZAJ艢CIA W CI膭呕臉

W przypadku ka偶dej kobiety, opr贸cz stopnia ci臋偶ko艣ci endometriozy (okre艣lonego zgodnie z poprawion膮 klasyfikacj膮 AFS), nale偶y oceni膰 tak偶e inne elementy, kt贸re wp艂ywaj膮 na powodzenie leczenia niep艂odno艣ci w danym zwi膮zku partnerskim. Za najistotniejsze czynniki uwa偶a si臋 wiek kobiety i patologi臋 nasienia partnera. Kwestie te nale偶y uwzgl臋dni膰 u ka偶dej pary zg艂aszaj膮cej si臋 z problemem niep艂odno艣ci, poniewa偶 wtedy mo偶liwe b臋dzie indywidualne dostosowanie leczenia na ka偶dym etapie choroby.

 

RODZAJE TERAPII A przebieg ENDOMETRIOZY

Kwestia wyboru w艂a艣ciwej terapii maj膮cej na celu zwi臋kszenie zdolno艣ci do zaj艣cia w ci膮偶臋 kobiety z endometrioz膮, zw艂aszcza minimaln膮 b膮d藕 艂agodn膮 (stadium 1. -2. ), wzbudza powa偶ne kontrowersje. Uwa偶a si臋, 偶e obecno艣膰 ektopowych ognisk tkanki endometrialnej w obr臋bie otrzewnej jest u kobiet normalnym, fizjologicznym zjawiskiem. Pogl膮d taki poparty jest wynikami bada艅 histopatologicznych prawid艂owej otrzewnej i bioptat贸w z ognisk endometriozy w otrzewnej, pobranych od normalnie miesi膮czkuj膮cych kobiet, a tak偶e wynikami bada艅 epidemiologicznych, wskazuj膮cych na du偶膮 cz臋sto艣膰 wyst臋powania umiarkowanej endometriozy u zdrowych, wielodzietnych kobiet. Przypuszcza si臋, 偶e u przeci臋tnej kobiety kom贸rki b艂ony 艣luzowej macicy, znajduj膮ce si臋 ektopowo w otrzewnej s膮 regularnie usuwane dzi臋ki mechanizmom kom贸rkowej odpowiedzi immunologicznej. U kobiet z objawow膮 endometrioz膮, ten mechanizm odporno艣ciowy zawodzi. Uznaje si臋 tak偶e, i偶 naturalnym post臋pem choroby w przypadku endometriozy jest przej艣cie ze stadi贸w minimalnego i 艂agodnego do umiarkowanego i ci臋偶kiego

Na podstawie dost臋pnych obecnie obserwacji, przyczyny niep艂odno艣ci mo偶na wyja艣ni膰 u kobiet z umiarkowan膮 lub ci臋偶k膮 postaci膮 endometriozy (stadia 3. -4. ), gdy zaburzeniu ulegaj膮 stosunki anatomiczne w obr臋bie miednicy - w艂膮cznie z uszkodzeniem struktury jajowod贸w i jajnik贸w. Natomiast w przypadku kobiet z minimaln膮 lub 艂agodn膮 postaci膮 choroby, kt贸rej nie towarzysz膮 偶adne zmiany w jajowodach i jajnikach, uzasadnienie niep艂odno艣ci endometrioz膮 jest w±tpliwe.


STOSOWANE LECZENIE

Rodzaje terapii mo偶liwe do zastosowania w celu u艂atwienia zaj艣cia w ci膮偶臋 kobietom z endometrioz膮 dzieli si臋 na pi臋膰 kategorii. S膮 to:

1) post臋powanie wyczekuj膮ce (obserwacja i ew. leczenie objawowe dolegliwo艣ci b贸lowych);

2) leczenie farmakologiczne;

3) leczenie chirurgiczne;

4) leczenie skojarzone farmakologiczno chirurgiczne oraz

5) techniki wspomaganego rozrodu w organizmie i poza organizmem kobiety (TWR).



Leczenie farmakologiczne

艢rodki farmakologiczne, mo偶liwe do zastosowania w leczeniu niep艂odno艣ci na tle endometriozy to progestageny, danazol, analogi podwzg贸rzowego hormonu pobudzaj膮cego uwalnianie gonadotropin z przysadki oraz gestrinon. W licznych publikacjach donoszono o skuteczno艣ci terapeutycznej ka偶dego z wymienionych 艣rodk贸w w zmniejszaniu ognisk endometriozy oraz w 艂agodzeniu b贸l贸w w obr臋bie miednicy. Brakuje jednak wiarygodnych danych, kt贸re wskazywa艂yby na korzystny wp艂yw kt贸regokolwiek z nich, w leczeniu niep艂odno艣ci u kobiet z endometrioz膮.


Leczenie chirurgiczne

Podejmuj膮c decyzj臋 o chirurgicznym leczeniu niep艂odno艣ci na tle endometriozy, mamy na celu ca艂kowit膮 resekcj臋 lub ablacj臋 tkanki endometrialnej w obr臋bie miednicy oraz korekcj臋 zaburzonych przez zrosty i zmiany torbielowate stosunk贸w anatomicznych w okolicy jajowod贸w i jajnik贸w.

 

W przesz艂o艣ci zachowawcze chirurgiczne leczenie endometriozy wymaga艂o wykonania laparotomii. Ostatnio, do uzyskania dost臋pu do jamy miednicy w celu zabiegowego leczenia endometriozy, laparotomi臋 zast臋puje si臋 laparoskopi膮. Przy zastosowaniu odpowiedniego instrumentarium i przy odpowiednim poziomie wyszkolenia, wi臋kszo艣膰 oszcz臋dzaj膮cych zabieg贸w chirurgicznych w leczeniu endometriozy mo偶e by膰 wykonana podczas laparoskopii. W rzeczywisto艣ci, laparotomia jest wci膮偶 wa偶n膮 metod膮 w przypadku zaawansowanej lub rozsianej endometriozy, gdy zmiany w przydatkach, masywno艣膰 zrost贸w i zaj臋cie jelit wykluczaj膮 skuteczne i bezpieczne leczenie operacyjne drog膮 laparoskopii.

 

Techniki wspomaganego rozrodu

Techniki wspomaganego rozrodu (TWR) to wszystkie zabiegi, w kt贸rych oocyt jest przechowywany lub poddawany manipulacjom poza organizmem kobiety, zanim zostanie ponownie tam umieszczony - jako oocyt lub jako zarodek.

 

Do takich metod nale偶膭: zap艂odnienie pozaustrojowe (z ang. in vitro fertilization, IVF); umieszczenie zarodka w macicy (z ang. „embryo replacement”, ER) lub w jajowodzie (tzw. dojajowodowy transfer zarodka – z ang. tubal embryo transfer, TET); dojajowodowy transfer gamet (plemnik贸w i kom贸rek jajowych – z ang. gamete intrafallopian transfer, GIFT); zap艂odnienie wspomagane poprzez wprowadzenie nasienia do cytoplazmy (z ang. intracytoplasmic sperm injection, ICSI); przechowywanie zarodk贸w w stanie zamro偶onym; programy dawc贸w zarodk贸w i kom贸rek jajowych. Natomiast do technik wspomaganego zap艂odnienia nale偶膮 zabiegi inseminacji domacicznej (z ang. intrauterine insemination, IUI) i zabiegi bezpo艣redniej inseminacji 艣r贸dotrzewnowej (z ang. direct intraperitoneal insemination, DIPI). Generalnie, techniki te s± wykorzystywane w po艂膮czeniu z kontrolowan膮 hiperstymulacj膮 jajnik贸w (z ang. controlled ovarian hyperstimulation, COH), przy u偶yciu egzogennych gonadotropin.

Wymienione techniki leczenia niep艂odno艣ci s膮 zazwyczaj wykorzystywane jako ostateczny 艣rodek u pacjentek, u kt贸rych nie uda艂o si臋 doprowadzi膰 do zap艂odnienia pozosta艂ymi, dost臋pnymi metodami leczenia rozpoznanej u nich endometriozy.


SKUTECZNO艢膯 LECZENIA NIEP艁ODNO艢CI ZWI膭ZANEJ Z ENDOMETRIOZ膭

Minimalna lub 艂agodna posta膰 endometriozy (stadia 1. -2. )

Dost臋pne badania populacyjne nie potwierdzi艂y przewagi leczenia farmakologicznego czy chirurgicznego nad nieleczeniem (obserwacj膮) i prostym leczeniem objawowym

Posta膰 umiarkowana i ci臋偶ka endometriozy (stadia 3. -4. )

Dane dotycz膮ce wynik贸w post臋powania wyczekuj膮cego w umiarkowanej i ci臋偶kiej postaci endometriozy s膮 sk膮pe. , Jak si臋 okazuje, resekcja lub ablacja ognisk endometriozy nie daje lepszych efekt贸w terapeutycznych ni偶 leczenie farmakologiczne, b膮d藕 sama obserwacja w umiarkowanej postaci endometriozy. Jednak w przypadku ci臋偶kiej endometriozy obserwowano znamiennie wy偶sze wska慕niki pocz臋膰 po leczeniu operacyjnym oraz ewaporyzacji laserowej. Pomimo zach臋caj±cych przes艂anek teoretycznych nie udowodniono, aby skojarzona terapia farmakologiczno-chirurgiczna poprawia艂a p艂odno艣膰 w umiarkowanej lub ci臋偶kiej postaci endometriozy. .

Zastosowanie technik wspomaganego rozrodu w leczeniu niep艂odno艣ci zwi膮zanej z endometrioz膮 wydaje si臋 by膰 usprawiedliwione i najodpowiedniejsze u kobiet ze znacznego stopnia endometrioz膮, gdzie stwierdza si臋 istotne uszkodzenie jajowod贸w lub zaburzenia stosunk贸w anatomicznych w obr臋bie miednicy. Zap艂odnienie in vitro oraz wprowadzanie tak uzyskanych zarodk贸w do macicy (IVF-ER) jest zatem w takiej sytuacji metod膮 z wyboru. Natomiast w przypadku, gdy u pacjentki stwierdza si臋 przynajmniej jeden dro偶ny jajow贸d, mo偶na rozwa偶a膰 zastosowanie GIFT lub TET. Jednak rzeczywisty wp艂yw endometriozy na zaj艣cie w ci膮偶臋 po zastosowaniu TWR trudno oceni膰, poniewa偶 endometrioza utrudnia monitorowanie rozwoju p臋cherzyk贸w jajnikowych.

 

WNIOSKI

Metody leczenia niep艂odno艣ci u kobiet z minimaln膮 lub 艂agodn膮 endometrioz膮 (stadia 1. -2. ), polega艂y jak dot膮d na usuwaniu ognisk endometriozy znajduj膮cych si臋 w obr臋bie miednicy albo za pomoc膮 leczenia farmakologicznego, albo chirurgicznego (ablacja, resekcja), w nadziei na zwi臋kszenie w ten spos贸b prawdopodobie艅stwa zaj艣cia w ci膮偶臋. . W rzeczywisto艣ci, w tej grupie pacjentek post臋powanie wyczekuj膮ce (obserwacja z ew. leczeniem objawowym dolegliwo艣ci) daje podobn膮 szans臋 zaj艣cia w ci膮偶臋, jak leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, skojarzone, czy te偶 TWR.

U kobiet ze 艣redni膮 i ci臋偶k膮 postaci膮 endometriozy (stadia 3. -4. ), podstawowym leczeniem maj膮cym na celu zwi臋kszenie p艂odno艣ci jest chirurgiczna korekcja wszelkich zaburze艅 warunk贸w anatomicznych w obr臋bie miednicy, uwolnienie jajowod贸w i jajnik贸w ze zrost贸w, usuni臋cie torbieli endometrialnych i resekcja/ablacja ognisk endometriozy. Tego typu oszcz臋dzaj±ce post臋powanie chirurgiczne jest aktualnie najcz臋艣ciej przeprowadzane laparoskopowo. Cz臋sto do艂膮cza si臋 do niego przed- lub pooperacyjne leczenie farmakologiczne, maj膮ce na celu likwidacj臋 wszelkich pozostawionych fragment贸w ektopowej tkanki endometrialnej. . Techniki wspomaganego rozrodu s膮 z kolei cz臋sto ostatecznym 艣rodkiem mog膮cym pom贸c w uzyskaniu ci膮偶y, po kt贸ry si臋ga si臋 w sytuacji, gdy prostsze metody leczenia zawiodz膮.

 


<< wstecz   dalej >>

Powy偶szy artyku艂 przeznaczony jest do cel贸w dydaktycznych i jest kompilacj膮 wiedzy zgromadzonej podczas wieloletniego do艣wiadczenia, cytat贸w z artyku艂贸w umieszczonych na innych stronach internetowych, w periodykach drukowanych oraz na wyk艂adach i prezentacjach wyg艂aszanych na konferencjach medycznych. Jednocze艣nie zaznaczam, 偶e nie roszcz臋 sobie praw autoskich do powy偶szego artyku艂u.

T膮 stron臋 odwiedzi艂o ju偶
9254240 os贸b