Dzieci, kt贸rych matki cz臋sto korzysta艂y z telefon贸w kom贸rkowych, b臋d膮c w ci膮偶y, i kt贸re same u偶ywaj膮 tych urz膮dze艅, mog膮 cz臋艣ciej sprawia膰 problemy wychowawcze - informuje pismo "Epidemiology".
Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles przeanalizowali dane zebrane w grupie 13.159 du艅skich dzieci i ich matek. Gdy dzieci uko艅czy艂y 7 lat, kobiety poproszono o wype艂nienie ankiety na temat zachowania i stanu zdrowia ich pociech. Zebrano te偶 informacje na temat korzystania z telefon贸w kom贸rkowych w ci膮偶y oraz u偶ywania tych urz膮dze艅 przez dzieci.
W analizie uwzgl臋dniono czynniki, kt贸re mog艂y mie膰 wp艂yw na wyniki ko艅cowe, jak np. psychiczne problemy matki czy spo艂eczno-ekonomiczne warunki 偶ycia rodziny.
Okaza艂o si臋, 偶e dzieci, kt贸rych matki cz臋sto korzysta艂y z telefon贸w kom贸rkowych w ci膮偶y i kt贸re same u偶ywa艂y tych urz膮dze艅, mia艂y a偶 o 80 proc. wi臋ksze ryzyko uzyskania nieprawid艂owych (lub b臋d膮cych na granicy normy) wynik贸w w testach oceniaj膮cych problemy emocjonalne, zaburzenia zachowania, nadaktywno艣膰 czy problemy w kontaktach z r贸wie艣nikami.
Dzieci, kt贸re by艂y nara偶one na fale emitowane przez kom贸rki wy艂膮cznie w 偶yciu p艂odowym, mia艂y wy偶sze ryzyko tych zaburze艅 ni偶 dzieci nara偶one na nie tylko w p贸藕niejszym wieku, po urodzeniu.
Jak podkre艣laj膮 autorzy pracy, promieniowanie elektromagnetyczne, na kt贸re nara偶ony jest p艂贸d, gdy matka rozmawia przez kom贸rk臋, jest prawdopodobnie bardzo ma艂e. Z dotychczasowych bada艅 wynika jednak, 偶e podczas u偶ytkowania kom贸rek dzieci s膮 bardziej nara偶one na jego dzia艂anie ni偶 doro艣li, bo ich uszy i m贸zgi s膮 mniejsze. Ale poniewa偶 tylko 30 proc. badanych dzieci u偶ywa艂o kom贸rek i tylko 1 proc. z nich rozmawia艂o przez kom贸rk臋 d艂u偶ej ni偶 godzin臋 w tygodniu, ma艂o prawdopodobne jest, by promieniowanie elektromagnetyczne z tego 藕r贸d艂a mog艂o wywo艂ywa膰 zaburzenia zachowania.
Innym mo偶liwym wyja艣nieniem tych wynik贸w mo偶e by膰 to, 偶e kobiety cz臋sto u偶ywaj膮ce kom贸rek po艣wi臋caj膮 mniej uwagi dzieciom, spekuluj膮 naukowcy. Analiza ujawni艂a, 偶e panie, kt贸re du偶o korzysta艂y z tych urz膮dze艅 cz臋艣ciej wywodzi艂y si臋 z grupy o gorszej pozycji zawodowej i spo艂ecznej, mia艂y problemy ze zdrowiem psychicznym oraz cz臋艣ciej pali艂y w ci膮偶y.
Jednak niezale偶nie od czynnik贸w, kt贸re odpowiadaj膮 za zwi膮zek mi臋dzy kom贸rkami a zachowaniem dzieci - je艣li takowy faktycznie istnieje - prostym sposobem, by ograniczy膰 ekspozycj臋 na emitowane przez nie promieniowanie mo偶e by膰 stosowanie zestaw贸w s艂uchawkowych i g艂o艣nom贸wi膮cych, uwa偶a bior膮ca udzia艂 w badaniach dr Leeka Kheifets.
Badaczka podkre艣la zarazem, 偶e odkrycia jej zespo艂u musz膮 by膰 jeszcze zweryfikowane w przysz艂o艣ci i na razie nie powinny by膰 przedmiotem b艂臋dnych interpretacji. "Telefonia kom贸rkowa to wspania艂a technologia, a ludzie b臋d膮 z niej korzysta膰 w coraz wi臋kszym stopniu" - m贸wi. Dlatego, jej zdaniem, konieczne jest dok艂adne zbadanie, jaki mo偶e by膰 jej potencjalny wp艂yw na zdrowie i w jaki spos贸b mo偶na go zredukowa膰.(PAP)
殴r贸d艂o: Ze 艣wiata nauki; 2008-07-31 [PAP] |