top-image.png
Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska
lek. med. Jerzy Skotnicki
Ginekolog - Poonik, Cytolog
Asystent Prywatnego Szpitala Pooniczo-Ginekologicznego Ujastek

tel. kom. (0) 506 670 083
os. Soneczne 11 (ul. S. eromskiego 11), Krakw-Nowa Huta
Z księgi gosci
Kinga
Bardzo dziękujemy za prowadzenie ciąży. Bywało różnie z samopoczuciem, Ale mimo wszystko okres
wicej...
Ostatnio dodane:
Ból głowy w ciąży
Ból głowy w ciąży

Bóle głowy to problem dotyczący większości ciężarnych. Większość kobiet w pierwszym trymestrze ciąży skarży się na bóle głowy, które zwykle mijają w drugim trymestrze. Hałas, stres, zmęczenie, za mało ruchu na świeżym powietrzu, brak snu, a także jego nadmiar (zwłaszcza w drugiej połowie ciąży), przyjmowanie niewystarczającej ilości płynów oraz niewłaściwe odżywianie to główni winowajcy.

Bóle pojawiające się na początku ciąży mogą wiązać się ze zmianami hormonalnymi. Zwiększona produkcja estrogenów i progesteronu, powoduje zatrzymywanie wody w tkankach. Powstają wówczas niezauważalne obrzęki, które obejmują też tkankę mózgową, a znajdujące się tam receptory nerwowe reagują bólem na zwiększony ucisk. Na szczęście nie jest to niebezpieczne ani dla kobiety, ani dla dziecka.

Jeśli pojawią się zawroty głowy (często zdarza się to, gdy zbyt raptownie wstanie się z łóżka), trzeba usiąść i na kilka minut pochylić głowę do kolan. Można się również położyć, unosząc stopy tak, by były nieco wyżej niż głowa i spokojnie, głęboko oddychać. Taka dolegliwość jest skutkiem zmieniającego się podczas ciąży ciśnienia krwi (znacznie wzrasta wówczas jej objętość) i z reguły nie jest powodem do lęku. Wzrost ciśnienia, podobnie jak zmiany hormonalne, również mogą być powodem bólu głowy. Ból spowodowany przez nadciśnienie jest zazwyczaj dokuczliwy, atakuje rano, w tylnej części głowy (potylicy). Czasem towarzyszy mu dzwonienie lub szum w uszach i nadmierne pobudzenie.

Czasem przy bólu głowy pomaga spacer czy masaż skroni. Jeśli ból się utrzymuje, trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zaleci odpowiednie leki. Samodzielnie można wziąć lek z paracetamolem.W przypadku zaawansowanej ciąży (trzeci trymestr) ból głowy – zwłaszcza u kobiety, która spodziewa się pierwszego dziecka, ma obrzęki, nie może spać, dokucza jej ból w nadbrzuszu – może świadczyć o zatruciu ciążowym, czyli stanie przedrzucawkowym. Konieczna jest wówczas szybka wizyta u lekarza.

Konsultacja jest również niezbędna, gdy ból jest bardzo silny i towarzyszą mu nudności i wymioty, zasłabnięcia, zwłaszcza jeśli te objawy pojawią się np. po uderzeniu w głowę (istnieje prawdopodobieństwo krwotoku podpajęczynówkowego lub krwiaka śródmózgowego), gorączka powyżej 38°C (może to być np. infekcja dróg moczowych), zawroty głowy i nasilone uczucie zmęczenia, obrzęki twarzy albo rąk, zaburzenia widzenia, sztywnienie karku, bezwład rąk i nóg, drgawki.

„Zwyczajnym” bólom głowy można, przynajmniej częściowo, zapobiegać. Po pierwsze żyć na nieco zmniejszonych obrotach, wysypiać się (8-10 godzin), dużo spacerować, by się dotlenić. Ważne są regularne posiłki – często właśnie głód powoduje ból głowy.

Dieta powinna być bogata w magnez (kasza gryczana, mąka razowa, pestki dyni, kakao, koper, migdały, soja, banany, muesli, szczaw, jeżyny, fasola biała, botwina), bo niedobór tego pierwiastka często wywołuje tzw. ból napięciowy. Jest tępy i niezbyt silny, ale bywa uporczywy. Może utrzymywać się nawet tygodniami, z krótkimi tylko przerwami. Podobne dolegliwości wywołuje nawet niewielkie odwodnienie. Nie można zapominać o napojach. Najlepsza jest czysta woda, butelkowana, niegazowana, o niskiej zawartości minerałów (do 500 mg pierwiastków na litr), by nadmiernie nie obciążyć zapracowanych nerek.

Przyczyną bólu głowy może być także niewygodne łóżko. Materac nie powinien być ani za twardy, bo na sztywnym podłożu mięśnie są stale napięte i nie wypoczywają w pełni, ani za miękki, bo wówczas obciążenie na kręgosłup jest nierówne. Jeśli wystąpi „zwyczajny” ból głowy, warto sięgnąć po sprawdzone, bezpieczne metody. Można wziąć ciepłą (nie gorącą) kąpiel. Woda rozluźnia, relaksuje, wycisza. Kąpiel powinna trwać maksimum kwadrans. Ulgę przynosi relaks w zaciemnionym i odizolowanym od hałasu pokoju, chłodny okład na czoło.

Można także włożyć stopy do miski z ciepłą wodą, a skronie pocierać lodem.

Źródło: ...

<< wstecz   dalej >>

Tą stronę odwiedziło już
7488160 osób